Bierzemy pod lupę przedstawiciela kultowej serii Alienware, model X17 R2 od Dell Technologies. To pięknie zaprojektowany i imponująco wyposażony laptop gamingowy dla profesjonalistów, który zrobi na tobie wrażenie od pierwszego spojrzenia.
Design spod znaku obcego
Producent dopilnował, żeby Alienware X17 R2 wytrzymał wiele, dlatego obudowa została wykonana w całości z aluminium. Natomiast by zwiększyć wrażenia sensualne i komfort korzystania z niego pokryto go lakierem, który jest niezwykle aksamitny w dotyku. Jego niewątpliwie mocną stroną jest smukłość, co nie jest typową cechą dla tak mocnych laptopów gamingowych.
Jednak już waga Alienware’a nie zaskakuje, na co zwraca uwagę w swojej recenzji Piotr Młyński. Ta gamingowa bestia waży bowiem 3 kilogramy. Wszystkie porty Alienware’a x17 R2 zostały umieszczone z tyłu. To celowe działanie, po to żeby kable nie plątały się podczas grania i nie rozpraszały w najgorętszych akcjach.
Po otwarciu pokrywy zobaczysz ogromny 17-calowy ekran, który na dole ozdobiony jest dumnym i stylowym napisem ALIENWARE. Piotr Młyński w swojej recenzji zwraca uwagę na bardzo ciekawe rozwiązanie projektowe marki:
„Zawias wyświetlacza jest dość nietypowy, gdyż nie został umieszczony standardowo na samym końcu obudowy, ale ze dwa cm wcześniej. Efekt wizualny sprawia, że mamy wrażenie jakbyśmy patrzyli na monitor stacjonarny, ponieważ ekran jest dobre kilka cm wyżej, niż każdy inny laptop.”.
Producent nie zawiódł jeżeli chodzi o projekt klawiatury: jest duża i wygodna, a tuż nad nią umieszczono wyloty powietrza efektownie zaprojektowane w kształcie plastrów miodu.
Porozmawiajmy o konkretach czyli specyfikacja, która robi wrażenie
Testowany przez Piotra Młyńskiego laptop „ma matowy ekran LED o przekątnej 17,3 cala o rozdzielczości 1920×1080 (Full HD) i częstotliwości odświeżania ekranu 360 Hz. Napędza go procesor Intel i7-12700H (14 rdzeni, 20 wątków, pracujący w zakresach 3,50 do 4,70 GHz z 24 MB cache. Szybka pamięć RAM 32 GB DDR5, 4800MHz i dwie kości dysków SSD M.2 PCIe o łącznej pojemności 2T zapewniają odpowiedni komfort. Laptop ma dwie karty graficzne, jedną do grania i jest to NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti 16 GB GDDR6 oraz druga do pracy lub nauki i jest to Intel Iris Xe Graphics”.
Cena profesjonalizmu
Jak wiadomo sprzęt dedykowany graczom musi spełnić szereg wymagań, a każdy parametr ma znaczenie. Laptopy gamingowe dostępne na rynku zaczynają się od kilku tysięcy złotych, natomiast pasjonatów gier nie dziwi fakt, że za świetny sprzęt można też zapłacić 30-40 tysięcy. Jak zatem wycenił Alienware’a producent? Mniej więcej w połowie przywołanej stawki czyli około 22 tysiące złotych. To kwota, która spokojnie wystarczyłaby na egzotyczne wakacje albo używany samochód. Ale to również kwota, która wystarczy na profesjonalny sprzęt, który pozwoli ci być o ułamki sekund przed swoim gamingowym przeciwnikiem. Kwestia priorytetów.
Więcej o tym kosmicznym sprzęcie przeczytasz w pełnej recenzji.