Copilot od Microsoft. Darmowe wsparcie contentu oraz grafiki

Powered by

Copilot. Twój codzienny pomocnik AI – te 5 słów wita każdego, kto w pasek adresu wprowadzi frazę: Copilot i zatwierdzi ją Enterem. Teraz logowanie do konta Microsoft i można zaczynać przygodę z AI tak przystępną, jak nigdy dotąd. Do tego zupełnie za darmo.

Co potrafi Microsoft Copilot?

Ponieważ zarabiam na życie pisaniem, nie mogę sobie pozwolić na to, by ignorować obecność narzędzi AI albo – co gorsza – nie śledzić ich kątem potencjału i możliwości. Chcę wiedzieć, kiedy (i czy w ogóle) trzeba się będzie przebranżowić.

Nie patrzę jednak na AI jak na zagrożenie. Wręcz przeciwnie – fascynuje mnie ogromnie i motywuje przy okazji, udowadniając, że niewyszukany tekst bazowy może powstać dzięki prostemu poleceniu wpisanemu w oknie Copilot od Microsoft.

Dlaczego akurat Copilot, a nie powszechnie znany Chat GPT?

To proste, usługa Copilot korzysta z modeli GPT, lecz w mojej ocenie robi to lepiej, a z całą pewnością przystępniej dla przeciętnego użytkownika przeglądarki. Wystarczy, że uruchomisz przeglądarkę, wyszukasz i odwiedzisz Copilot, a potem zalogujesz się do konta Microsoft.

W wersji darmowej możesz skorzystać z pięciu modeli:

  • Copilot
  • Designer
  • Vacation planner
  • Cooking assistant
  • Fitness trainer

W mojej ocenie najciekawsze są dwa pierwsze, choć o szczegółowych funkcjach każdego z nich mógłbym napisać odrębny artykuł (co zresztą wkrótce zrobię). Teraz przybliżę pokrótce najważniejsze funkcje dwóch modeli – contentu i grafiki, zachęcając przy okazji gorąco do samodzielnego wypróbowania wszystkich, w szczególności zaś do eksperymentowania z poleceniami.

Atutem narzędzia Copilot jest jego niezwykła intuicyjność. Za każdym razem sam Ci podpowie, jak można dalej poprowadzić rozmowę, uzyskując dalsze rezultaty. Kiedy piszesz polecenia, Copilot podpowiada słowa

Goły Chat GPT w swej darmowej odsłonie zmusza do szukania pomocy na zewnątrz lub siermiężnej nauki na własnych niestety błędach – tymczasem Copilot będzie Cię uczył i doskonalił.

Pisanie z Copilot. Obierz styl konwersacji

Ustawienia domyślne interfejsu Copilot zapraszają do wpisania pierwszej komendy. Jednak zanim zaczniesz, zdefiniuj styl rozmowy. Do wyboru masz:

  • Kreatywny
  • Zrównoważony
  • Precyzyjny

Daje to przedsmak rezultatów, które zgodnie z zapowiedzią zawartą w stylach mogą mieć formę lekką, zbliżoną do rozmowy albo encyklopedyczną.

Czas na praktyczną odsłonę wymienionych wyżej stylów. Poprosiłem Copilot o kilka słów na temat portalu Uzdalnieni.pl. Narzędzie ma połączenie z internetem, pobiera więc informacje z sieci, wskazując przy tym źródła. To z kolei pozwala zweryfikować poprawność podanych danych. Fact checking jest zatem prostszy i łatwiejszy (sam Chat GPT potrafi zmyślać, byle podać prawdopodobnie brzmiącą odpowiedź).

I tak zapytałem Copilot: Kto pisze dla Uzdalnieni.pl?

Styl: Bardziej precyzyjny

Portal Uzdalnieni.pl to polska strona internetowa, która publikuje artykuły i poradniki skierowane do osób zainteresowanych pracą zdalną, nowymi technologiami, kreatywnością i rozwojem osobistym. Autorzy portalu to specjaliści i pasjonaci z różnych dziedzin, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Celem portalu jest dostarczanie wartościowych treści, które wspierają czytelników w efektywnym wykorzystaniu możliwości, jakie oferuje cyfrowy świat.

Styl: Bardziej zrównoważony

Na portalu Uzdalnieni.pl piszą różni autorzy, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w wielu dziedzinach. Oto kilku z nich:

  • Ola Synowiec – pisarka i „meksykanistka”, która jest cyfrową nomadką od 2012 roku.
  • Amadeusz Andrzejewski – zajmuje się tematyką sprzętu i technologii.
  • Jo Jurga – z wykształcenia architektka wnętrz i wzorniczka przemysłowa, pisze o trendach technologicznych.
  • Piotr Kaleta – copywriter i redaktor, znany z unikatowego stylu pisania.
  • Grzegorz Ćwieluch – recenzent gier, który dzieli się swoimi opiniami na temat najnowszych tytułów.

To tylko niektórzy z autorów, którzy przyczyniają się do bogactwa treści na Uzdalnieni.pl.

Styl: Bardziej kreatywny

Oj, na Uzdalnieni.pl to jest ekipa, co pisze z pasją i humorem! Masz tu Olę Synowiec, która z laptopem pod pachą przemierza świat, a jej artykuły to jak najlepsze przewodniki po cyfrowym nomadyzmie. Amadeusz Andrzejewski to nasz guru sprzętu – jak coś ma przyciski, to on o tym napisze! Jo Jurga to artystka słowa, która potrafi opisać technologię tak, że aż chce się czytać. Piotr Kaleta? Ten to dopiero ma styl – jego teksty to połączenie wiedzy z dobrym żartem. A Grzegorz Ćwieluch? To nasz recenzent gier, który potrafi wciągnąć Cię w świat gier lepiej niż najnowsza konsola. No i jak, wpadasz do nas?

Wnioski:

Nie zmieniłem w tych tekstach ani jednego przecinka lub kropki. Nie ingerowałem w nazwiska, formę, styl, przydomki. Skopiowałem w całości – bo jeśli są tam błędy, chcę, żebyś je widział.

Zauważysz z pewnością różnice w contentowym opakowaniu informacji będącej odpowiedzią na to samo pytanie. Copilot niesie tym samym pomoc choćby w kreatywnym i pełnym polotu odpowiadaniu na maile albo zapytania ofertowe. Jednocześnie może stworzyć proste, acz przejrzyste i skuteczne szablony rozmów z klientami.

Polecam zapytać Copilot o własną firmę i drążyć temat jej opisu, misji, historii na podstawie ocen internautów, jak również oferowanego asortymentu. Jednorazowo przerobisz do 30 tematów. Jednorazowo, tzn. w ramach jednej sesji, w jednym temacie. Chcesz więcej? Zacznij nowy temat.

Copilot Designer. Od teraz jestę grafikię

Zawsze chciałem tworzyć obrazy tak okazałe, jak graficy komputerowi. Fotorealistyczne kreacje laserowych starć w przestrzeni międzygwiezdnej, krainy fantasty pełne mitycznych stworzeń, ilustracje do książek, portrety – a nawet tak pragmatyczne twory, jak grafiki na bloga.

Albo musiałem sięgać po coś z zasobów Canvy, albo kupować w bankach zdjęć, albo prosić znajomego grafika o przygotowanie templatek. Od jakiegoś czasu robię to wszystko sam w zadowalającej mnie postaci. Ponownie zupełnie za darmo (ale tylko 15 razy dziennie – Copilot Designer nakłada takie ograniczenie).

Przejdź do zakładki Designer i opisz, jak ma wyglądać grafika, np.: ilustracja zaginiona świątynia na zalesionej planecie obcych, grafika cyfrowa. Ja otrzymałem coś takiego:

Dla ułatwienia nad oknem poleceń zobaczysz kilka gotowych już propozycji – najedź na nie myszką, a wyświetli Ci się prompt użyty do stworzenia kreacji. Skorzystaj z niego 1:1 lub zmodyfikuj wedle własnego pomysłu.

Po wpisaniu treści promptu kliknij Enter i pozwól narzędziu zadziałać. Po chwili zobaczyć cztery propozycje przygotowane przez Copilot Designer. Na marginesie dodam, że model ten korzysta z DALL·E 3.

I w tym przypadku możesz liczyć na podpowiedzi, wyświetlą Ci się pod wygenerowanymi grafikami. Najlepsze efekty są wtedy, gdy definiujesz styl, np. pisząc, by była to grafika komiksowa, anime, jak na obrazach Van Gogha, witraż, mozaika. Zachęcam do eksperymentowania z tematami, jak i z formą.

Oprócz wspomnianej wyżej świątyni stworzyłem też takie grafiki – czas na Ciebie. Powodzenia!

Więcej z tej kategorii