Koncept Nyx czyli jak Alienware chce zakrzywiać czasoprzestrzeń

Powered by

Zbyt wielu graczy pod jednym dachem? Skąd my to znamy? Z mieszkania studenckiego. Z domu, w którym nagle cała rodzina jest na zdalnym. Przepustowość Wi-Fi nie jest z gumy, a szkoda, bo nagły brak Internetu to jeden z najczęstszych i najbardziej frustrujących problemów Uzdalnionych. Problem ten ma ambicję rozwiązać marka Alienware, która na tegorocznych targach CES zaprezentowała swój nowy koncept Alienware Nyx .

Alienware Nyx ma nie tylko rozładowywać napięcie i transfer Wi-Fi w miejscach o zbyt dużym zagęszczeniu graczy na metr kwadratowy. Pozwoli płynnie przełączać się pomiędzy ekranami, a nawet współdzielić jeden duży monitor przez kilku graczy grających w różne gry. Dziś może brzmi to jeszcze trochę jak fantazja, ale marka Alienware praktycznie od samego początku znana była ze śmiałych pomysłów na gamingowe innowacje. I choć inni nie raz pukali się w głowę, zawsze wychodziła na swoje.

Zmiana ekranu podczas rozgrywki? Z Alienware Nyx to możliwe.

Tym razem Alienware podjął jedno z największych wyzwań w świecie gier PC i zamierza całkowicie zmienić zasady gry. Chodzi o to, jak umożliwić graczom we wspólnym gospodarstwie domowym jednoczesny łatwy dostęp do pełnej biblioteki gier oraz płynne granie na dowolnym urządzeniu, nawet jeśli chcą zmieniać ekrany podczas rozgrywki.

Mężczyzna grający na komputerze Dell
Foto: https://dell.alienwarearena.com/concept-nyx/

Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, w której ty grasz na desktopie w CyberPunk w swoim pokoju, twoi współlokatorzy w salonie toczą walkę na laptopach i tabletach w Rocket League, a twoja kuzynka akurat tworzy nowy świat w Minecrafcie na swoim smarfonie. Masz coś do zrobienia w kuchni? Nie musisz przerywać gry. Możesz śmiało przekazać kontrolę swoim ziomkom w salonie, którzy przechwycą ją na telewizorze i rozwiną, zanim ty przygotujesz kolację.

Przyszłość gamingu zaczyna się dziś

Koncept Nyx to na ten moment projekt badawczo-rozwojowy, nad którym pracuje konsorcjum kreatorów Alienware zrzeszone pod szyldem Experience Innovation Group (EIG). Zwracają oni uwagę na rolę, jaką w przyszłości może odgrywać tzw. przetwarzanie brzegowe (edge computing).

Innowacja taka umożliwiałaby wysokowydajne przetwarzanie gier w domu i udostępnianie ich w sieci lokalnej. Lokalne przetwarzanie zamiast przesyłania danych do i z odległych serwerów pozwoliłoby zredukować opóźnienia, zwiększyć przepustowość oraz poprawić responsywność. Zrekompensowałoby to niedobory wydajności w obecnie stosowanych rozwiązaniach, takich jak granie w chmurze.

W praktyce oznacza to, że opóźnienia w trybie multiplayer mogłyby osiągać jednocyfrowe wartości.

Ale na tym nie koniec. Inżynierowie Alienware wzięli także na warsztat współstrumieniowanie gier. Projekt zakłada jednoczesne strumieniowanie do 4 gier na jednym urządzeniu oraz inteligentne przełączanie się pomiędzy urządzeniami w trakcie rozgrywki. Ma również umożliwiać korzystanie z centralnej biblioteki wszystkich posiadanych gier, niezależnie od tego, gdzie zostały kupione. Granie na Concept Nyx ma być tak łatwe jak dostęp do ulubionej muzyki, programów telewizyjnych czy filmów.

Pad do gry
Foto: https://dell.alienwarearena.com/concept-nyx/

Alienware – marka stworzona do wyzwań

Alienware to marka, która szczyci się tym, że już samo jej powołanie było wyzwaniem. Kiedy dwóch pasjonatów gier zakładało ją ćwierć wieku temu, nikt nawet nie myślał o tworzeniu wysokiej klasy komputerów dedykowanych gamerom. Dziś Alienware jest właściwie już legendą, znaną z wielu przełomowych rozwiązań, które zmieniały oblicze gamingu. Z najnowszych warto wymienić serię najcieńszych laptopów do gier Alienware X, innowacyjne odchylane ramię z komponentami wewnętrznymi w desktopach Aurora czy przełomowy opatentowany system chłodzenia.

Wygląda na to, że również w przypadku Konceptu Nyx marka ma szansę przewartościować zasady rządzące światem gier PC. Przy takiej łatwości i płynności korzystania z nich przez wszystkich mieszkańców domu, mogłyby stać się atrakcyjną rozrywką nie tylko dla tych najbardziej wkręconych, ale również dla dotychczas średnio zainteresowanych amatorów.

Więcej z tej kategorii