Audioriver zdekodowany. Wybieramy najciekawszych artystów płockiego festiwalu elektroniki

Powered by

Wielkimi krokami zbliża się sezon festiwalowy, a wraz z nim długie na kilkanaście, czasem nawet kilkadziesiąt pozycji listy wykonawców i zespołów. Najczęściej kojarzy się jednego, dwóch, maksymalnie kilku z nich, reszta jest niewiadomą. Przejrzeliśmy line up Audiorivera, żeby przybliżyć ci sylwetki muzyków i DJ’ów, którzy zagrają w te wakacje w Płocku.

Audioriver to jeden z najbardziej znanych festiwali w kraju i zdecydowanie najpopularniejszy wśród festiwali z muzyką elektroniczną. Dzięki naszemu przeglądowi poznasz niektórych wykonawców i już teraz wprowadzisz się w klimat hipnotycznych beatów, które usłyszysz 28-30.07 w Płocku.

Bilety są nadal dostępne na portalu eBilet.pl. Masz do wyboru karnet na dwa lub trzy dni. Możesz zapłacić za nie ze swoich środków lub wykorzystać vouchery, które aktualnie są nagrodą w promocji sprzedażowej Dell. Kupując dowolnego laptopa XPS u jednego z partnerów promocji otrzymasz vouchery o wartości 900 PLN do wykorzystania na całą ofertę portalu eBilet.

Jeżeli nie tylko jesteś fanem muzyki, ale też tworzysz własne kompozycje, XPS to idealne narzędzie stworzone również z myślą o tobie oraz twórcach z innych dziedzin sztuki. 

A jakich wykonawców usłyszymy na Audioriverze? Jak co roku festiwal będzie obfitował w gwiazdy z mainstreamu elektroniki, ale również mniej znanych utalentowanych twórców, których warto odkryć.

KAMP! 

Duma rodzimej sceny electro pop, rozpoznawalni na całym świecie. Zespół od 2007 roku tworzy trzech muzyków z Łodzi: Radek Krzyżanowski – klawisze i produkcja, Michał Słodowy – elektroniczna perkusja i programowanie oraz Tomek Szpaderki – wokal, klawisze i gitara. Charakterystyczne dla niego jest brzmienie fali lat 80., które uzupełnione jest o elementy chiill-wave’u i house’u. Debiutancki album wyszedł już ponad dekadę teamu i nosił tytuł Kamp! (2012). Żeby wprowadzić Cię w te melodyjne, przyjemne tony proponujemy klasyk zespołu, który od pierwszych sekund wlewa błogość i rozleniwienie w duszę, słowem „Cairo”.

Moderat

Kolejne trio producenckie, rodem z Berlina, powołane do życia dwie dekady temu (2002). Skład tworzą Sebastian Szary, Sascha Ring i Dernot Bronsert. Pierwszy album „Moderat” ujrzał światło dzienne w 2009 roku i był połączeniem ambientu, minimalu, syntetycznego brzmienia, w które wpleciono wokale. Wydanie zostało bardzo dobrze przyjęte, a fani podkreślali hipnotyczność i zaskakującą chwytliwość kompozycji. Moderat znany jest ze swoich występów na żywo. Wspólnie z publicznością współtworzą niecodzienne przeżycie dla wszystkich uczestników. W zeszłym roku ukazała się kolejna płyta muzyków „MORE D4TA”. Na scenie w Płocku na pewno nie zabraknie beatów z najnowszego wydania.

Jako przedsmak tej elektronicznej uczty proponujemy kawałek Fast Land z kreatywnym i nietuzinkowym teledyskiem.

Kevin de Vries

Jeżeli chcesz poczuć moc techno aż do granic możliwości swojego sprzętu, to nie możesz ominąć występu Kevin’a de Vries’a. Ten DJ najczęściej proponuje kompozycje spod znaku hybrid techno wprowadzając publiczność w euforyczny trans. Zrobiło się o nim bardzo głośno, w krótkim czasie, dzięki pierwszej EP’ce „A Journey Through Life”, która zapoczątkowała jego własną drogę z techno i transem na światowych scenach. Zatańcz z nim do zdecydowanie najpopularniejszego kawałka (ponad 8 mln odtworzeń na Spotify) „Dance with Me”.

Catz’n’Dogz

Jeśli chodzi o nasze polskie „elektroniczne” podwórko to mamy powody do radości, a jednym z nich jest niewątpliwie szczeciński skład Catz’n’ Dogz, który tworzy Greg (Grzegorz Demiańczuk) i Vojtek (Wojciech Tarańczuk). Na scenie muzycznej działają od wielu lat a ich sety doprowadziły ich do największych i najważniejszych klubów na świecie. Poza własną pozycją wypracowaną najlepszej jakości beatem, produkują remiksy dla takich gigantów jak Basement Jaxx, Fatboy Slim, Disclosure czy Roisin Murphy. Twojej uwadze polecamy długi i intensywny set z berlińskiego Boiler Room’u, który da ci próbkę tego co czeka na ciebie w Płocku.

RYSY

Czy znajdzie się choć jeden fan elektroniki, który nie słyszał o tej grupie? Rysy to producenckie duo, które wie, jak wypiekać dobre, rumiane dźwięki z najlepszych pieców. Chwytliwe melodie połączone z głębokim brzmieniem wykończone porywającym wokalem. To właśnie oni. W świadomości mainstreamowego słuchacza zaistnieli dzięki utworom, do których zaprosili Justynę Święs. Na poważnie zaczęło się od 2015 roku, kiedy to wypuścili singiel „Ego” z udziałem piosenkarki. Kilka tygodni później ukazała się debiutancka płyta „Traveler”.

Jak podkreślają muzycy najbardziej zależy im na aktywności koncertowej i festiwalowej i to właśnie jest przestrzeń, w której czują się najlepiej. Takie nastawienie muzyków wydaje się kolejnym powodem, dla którego warto zobaczyć ich na żywo. Rysy mają na swoim koncie kilka udanych płyt, wiele nagród, w tym „Zespół Roku magazynu Aktivist” czy „Odkrycie Roku magazynu Muno” oraz wiele kooperacji twórczych ze znanymi wokalistami. Wspomniana wcześniej Justyna Święs, Daria Zawiałow czy Piotr Zioła to nazwiska otwierające długą listę. Na zachętę hipnotyczny kawałek „Przyjmij brak”, który wciąga od pierwszej nutki.

Kapoor

Downtempo w najlepszej, rodzimej krasie. Ten polski producent ma już ugruntowaną pozycję na światowej scenie powolnych dźwięków. Niespodzianką dla niewtajemniczonych jest fakt, że sety Kapoora wbrew pozorom wcale nie są leniwe a pełne dynamiki i mocnych beatów. Często zaczynają się spokojnie, ale szybko rozkręcają się o elementy groove’u i mocnego techno. Fani Kapoora podkreślają, że to muzyka, na którą trudno znaleźć odpowiednie sformułowania, trzeba to po prostu przeżyć na żywo. Na zachętę kompozycja o tytanie, który ulepił człowieka z gliny i łez.

Błażej Malinowski

Na koniec polski producent muzyczny i DJ, aktualnie nadający swoje muzyczne widomości ze stolicy techno, Berlina. W jego utworach usłyszycie wyraźne połączenie elementów deep i dub techno. Jest także twórcą niezwykle ciekawego projektu „Why So Silent”, który polega na wyświetlaniu niemych filmów i wykonywaniu na żywo do nich muzyki. Błażej Malinowski przez ponad dwanaście lat tworzył wspólnie z Michałem Wolskim kultową audycję w Radiu Kampus „Fűnfte Strasse”, prezentującą techno i elektronikę. W naszym zestawieniu proponujemy kawałek z najnowszej EP’ka muzyka z 2021 roku „Katharsis”.

Pełny line up i więcej informacji znajdziesz na stronie festiwalu https://www.audioriver.pl

Więcej z tej kategorii