“W ostatnich latach technologia sztucznej inteligencji znacznie się rozwija i coraz częściej wprowadzana jest do codziennego życia. Jednym z najbardziej imponujących osiągnięć tej dziedziny jest ChatGPT, model języka opracowany przez OpenAI. ChatGPT wykorzystuje najnowsze techniki uczenia maszynowego, takie jak głębokie uczenie się, aby umożliwić odpowiadanie na pytania na różne tematy w naturalny i zrozumiały sposób.
ChatGPT jest w stanie odpowiadać na pytania dotyczące różnych tematów, takich jak historia, geografia, popkultura, technologia itp. Może również generować teksty, takie jak opowiadania, artykuły i powiedzenia, opierając się na dostarczonym mu kontekście. ChatGPT uczy się z dużych zbiorów tekstu i jest w stanie rozpoznawać kontekst i udzielać adekwatnych odpowiedzi. Model jest również w stanie uczyć się na bieżąco, dzięki czemu jego odpowiedzi stają się coraz bardziej trafne i naturalne.“
Ciężko się nie zgodzić z tym co zostało napisane wyżej, prawda? I tutaj niespodzianka: wszystko co przeczytaliście do tej pory zostało wygenerowane przez sam ChatGPT. Wystarczyło poprosić o wstęp do artykułu. Drugi akapit jest zaś odpowiedzią na pytanie Co potrafi ChatGPT?.
Po co zatem angażować np. mnie, czyli człowieka, do tworzenia treści, skoro AI zrobi to szybciej, taniej i… No właśnie – czy lepiej?
ChatGPT naprawdę nieźle sprawdza się jako narzędzie do wyszukiwania informacji, podczas gdy kreatywność nie jest jego najmocniejszą stroną, co najlepiej pokazuje jakość serwowanego przezeń humoru. Poprosiłem ChatGPT żeby opowiedział mi dowcip. Oto jego odpowiedź:
Dlaczego nie należy ufać chemikom?
Bo zawsze dodają sobie kilka procent.
Żart dosyć ciężki, przynajmniej w mojej ocenie. To samo można powiedzieć o poziomie wstępu do tego artykułu również może posłużyć za przykład kiepskich umiejętności literackich sztucznej inteligencji. Szczególnie gdy chodzi o składnię.
Wróćmy jednak do AI jako sposobu wyszukiwania prostych informacji. W tej dziedzinie radzi sobie zdecydowanie lepiej. Jej przewagą nad klasyczną wyszukiwarką jest forma, w jakiej dostajemy odpowiedź. ChatGPT zapytany o najważniejsze podzespoły komputera odpowiedział w taki sposób:
Oto najważniejsze podzespoły komputera:
1. Procesor (CPU) – serce komputera, odpowiedzialne za wszystkie obliczenia i decyzje
2. Płyta główna – platforma, na której zamontowane są inne podzespoły
3. Pamięć RAM – pamięć operacyjna, która przechowuje dane i programy wykonywane w danym momencie
4. Dysk twardy (HDD) lub dysk SSD – przechowuje wszystkie pliki i dane
5. Karta graficzna (GPU) – odpowiedzialna za wyświetlanie obrazów na ekranie
6. Zasilacz – dostarcza energii elektrycznej do wszystkich podzespołów
7. Obudowa – zewnętrzna część komputera, która chroni wewnętrzne elementy
To niektóre z najważniejszych podzespołów komputera, które łącznie tworzą spójną całość, odpowiedzialną za działanie całego systemu.
Wygląda to jak gotowa praca domowa z informatyki w podstawówce. Pójdźmy dalej. Pozostając w temacie prac domowych, może tym razem zadajmy czatowi zadanie nie z informatyki tylko z polskiego i nie na poziomie podstawówki tylko liceum. Oto pierwsze zdanie odpowiedzi na pytanie Wokulski – romantyk czy pozytywista:
Ignacy Paderewski Wokulski, bohater powieści “Lalka” Bolesława Prusa, można określić jako pozytywistę.
Faktycznie, Wokulski był pozytywistą, tylko miał na imię Stanisław. Może zadane pytanie wymagało zebrania większej ilości informacji i ChatGPT przez masę danych pomieszał ze sobą kilka faktów? Na pewno im prostsze polecenie, tym bardziej możemy polegać na sztucznej inteligencji. Ale przywołane zadanie prowadzi nas do meritum, ChatGPT często się myli! Wszystkie treści generowane za pomocą tego narzędzia powinniśmy traktować krytycznie i pamiętać o tej podstawowej prawdzie.
Odpowiadając na pytanie zadane na początku artykułu – czy ChatGPT pisze lepiej niż człowiek? Na pewno nie w swojej obecnej formie. I nie mówię tutaj tylko o stylu, ale jak widzimy, również o prawdziwości generowanych treści. Jeżeli sami znamy się na temacie i jesteśmy w stanie w jakimś stopniu zweryfikować to, co ChatGPT nam dostarcza, warto z niego korzystać – tutaj macie link. Na pewno nie raz pomoże nam w pracy czy w nauce. Należy jednak pamiętać o niedoskonałościach tego narzędzia, żeby kiedyś na egzaminie lub w artykule nie nazwać Stanisława Ignacym.