Dobrze się składa, że dobrze się składa: Dell stworzył komputer bez żadnej śrubki!

Powered by

Minuta to niewiele, ale tyle wystarczy aby na świecie urodziło się 250 dzieci i abyś ty całkowicie rozmontował a potem złożył w całość laptop Concept Luna od Dell.

Concept Luna to prototyp 13-calowego laptopa dość znacząco odbiegającego od modeli spotykanych obecnie na rynku. Na pierwszy rzut oka ciężko wskazać jakiekolwiek nietypowe elementy, jednak od klasycznego sprzętu różni go naprawdę wiele. Jest to przede wszystkim możliwość szybkiego i łatwego demontażu oraz wymiany poszczególnych części. Całkowite rozebranie Concept Luna to kwestia zaledwie 30 sekund. Oczywiście jeśli nie będziesz zbytnio się lenił.

Pierwszy raz Concept Luna został zaprezentowany już rok temu. Teraz jednak Dell wprowadził do laptopa pewne modyfikacje. Pierwszą z nich jest całkowity brak śrubek. W wersji sprzed roku mogliśmy znaleźć ich (aż) cztery, obecnie zaś wszystko montowane jest na zatrzask. Druga, może nawet istotniejsza zmiana to wprowadzenie aktywnego chłodzenia. Wentylator obecny w laptopie pozwoli montować w nim wydajniejsze procesory a co za tym idzie, wykorzystywać laptopa do ambitniejszych zadań.

Project Luna zastosowanie znalazłby m.in. w firmach. Wtedy aktualizacja sprzętu nie wymagałaby kupna wielu nowych laptopów, a np. jedynie wymiany procesora czy płyty głównej. Nie tylko obniża to koszty prowadzenia działalności, ale przede wszystkim pozytywnie wpływa na ekologię. Z drugiej strony, jeśli ktoś prawie wcale nie korzystałby z klawiatury laptopa czy jego wyświetlacza, bo woli swój zewnętrzny monitor, to czemu w przyszłości nie dać drugiego życia wspomnianym częściom laptopa?

Dodatkowo, modułowość Concept Luna znacznie usprawni serwisowanie. Do tej czynności mają być wykorzystywane proste roboty. Dzięki łatwemu montażowi i demontażowi podzespołów wymiana danej części nie sprawi żadnego problemu.

Więcej z tej kategorii