Jak optymalnie dobrać rozdzielczość laptopa? Kilka wskazówek eksperta Dell

Powered by

Rozdzielczość należy do kluczowych kryteriów wyboru laptopa. Opcji mamy sporo. Można wręcz pokusić się o twierdzenie, że technologia w tym względzie rozwija się szybciej niż potrzeby konsumentów. Dlatego warto poświęcić chwilę na głębsze przemyślenie tematu.

Najprościej mówiąc, rozdzielczość to nic innego jak liczba pikseli, które składają się na obraz. Określa ona ile pikseli, czyli de facto informacji, mieści się na ekranie. Im wyższa, tym wyraźniejszy i bardziej szczegółowy obraz. Powszechnie występujące opcje, o których pewnie wszyscy słyszeliśmy to: HD, Full HD (w skrócie FHD) i 4K (zwana też Ultra HD lub UHD). Ile to pikseli? Tu już sprawa nieco się komplikuje, gdyż liczby nie są jednoznaczne.  

Rozdzielczość – ile to pikseli? 

Rozdzielczość w każdym z wymienionych wyżej standardów może różnić się nieco w zależności od przekątnej, proporcji ekranu czy grubości ramki wyświetlacza. Czasem trudno się w tym wszystkim połapać, zwłaszcza że nazewnictwo też nie jest ujednolicone.  

Weźmy rozdzielczość Ultra HD (w skrócie UHD). Bywa ona zwyczajowo nazywana 4K, choć nie do końca poprawnie. Spotyka się także określenie QHD albo połączenie dwóch członów: 4K UHD. Do tego dochodzą wszelkiego rodzaju „plusy” i rozdzielczości pośrednie, wynikające z „walki” o każdy dodatkowy piksel na ekranie.  

Walka ta przejawia się między innymi zwężaniem ramek czy eksperymentowaniem z proporcjami ekranu. Na przykład marka Dell stosuje w swoich laptopach aż 8 rodzajów rozdzielczości! W poniższej tabelce dla waszej wygody zebraliśmy je wszystkie – od najwyższej w dół. 

Jak wybrać rozdzielczość dla siebie? 

Po co aż takie zróżnicowanie? Żeby dać konsumentom szersze możliwości wyboru. Parametry ekranu to zawsze jest jakiś rodzaj kompromisu. Jeżeli jesteś projektantem, fotografem czy youtuberem, wysoka rozdzielczość jest ci niezbędna do profesjonalnej edycji treści. A jeśli do tego często się przemieszczasz, dobrze byłoby mieć wszystko czego potrzebujesz w małym i lekkim urządzeniu.  

Ale nie za małym. Stąd ekrany typu InfinityEdge z ekstremalnie cienką ramką i nowe proporcje 16:10, które mogą ci zapewnić na przykład dodatkowe miejsce na jeszcze parę wersów excela. Dla osób pracujących na co dzień z arkuszami kalkulacyjnymi jest to realnym praktycznym atutem. Wyższa rozdzielczość daje ci po prostu większy obszar roboczy na ekranie, a tym samym bardziej wydajną i komfortową pracę. 

Jednak nie wszystkim rekomendujemy wysokie rozdzielczości. Jak można się spodziewać, jest to zdecydowanie droższa opcja i jeżeli nie będziesz jej aktywnie wykorzystywać, po prostu nie ma sensu przepłacać. Jak już wspominaliśmy, wybór zawsze wiąże się z pójściem na kompromis. Jeśli więc na przykład twoją pasją jest gaming, postaw raczej na szybszy czas reakcji wyświetlacza i filmowe odwzorowanie kolorów, które zapewni ci lepsze staty i bardziej realistyczne wrażenia. W takich przypadkach rozdzielczość Full HD jest zwykle najzupełniej wystarczająca.

Tabela z porównaniem laptopów Dell wg rozdzielczości
Tabela: Laptopy Dell i Alienware wg rozdzielczości

Rozdzielczość a inne parametry 

Dobór rozdzielczości warto połączyć z doborem przekątnej ekranu. Na małym wyświetlaczu różnica pomiędzy większym a mniejszym zagęszczeniem pikseli będzie praktycznie niewidoczna, ale już na większym może być zauważalna, a nawet irytująca. Pamiętajmy, że nasze oczekiwania jako konsumentów obrazu trochę wzrosły na przestrzeni ostatnich kilku lat. Postarali się o to producenci telewizorów, filmowcy i platformy streamingowe. Hiper ostry obraz, który jeszcze niedawno trochę kłuł w oczy, dziś staje się standardem. Więc nie radzimy zbyt nisko obniżać lotów.

Na koniec jeszcze jeden aspekt, o którym warto tutaj wspomnieć. Jeżeli stawiasz na wysoką rozdzielczość i zamierzasz z niej świadomie korzystać, na przykład edytując wysokiej jakości zdjęcia czy filmy, pamiętaj, że takie pliki są ciężkie, więc będą wymagać nie tylko zaawansowanego ekranu, ale również wyższej mocy obliczeniowej i sporych zasobów miejsca na dysku. Minuta filmu w jakości 4K może ważyć nawet kilkanaście GB i więcej. Zwróć więc uwagę również na moc procesora, wydajność karty graficznej i szybkość transferu danych, szczególnie modułu łączności Wi-Fi. 

Zdjęcie przedstawiające różne rozdzielczości ekranu
Foto: Porównanie różnych rozdzielczości ekranu
Więcej z tej kategorii