Najlepsze eko-aplikacje. 7 apek, którą pomogą być lepszym dla planety

Powered by

Czy możemy choć trochę pomóc środowisku przy pomocy smartfona? Warto spróbować! Polecamy najlepsze aplikacje ekologiczne.

Gdzie wyrzucić? – doradca przy segregowaniu śmieci

To jest aplikacja, którą ostatnio wymarzyliśmy sobie z przyjaciółmi, dyskutując o tym, do którego pojemnika powinno się wyrzucić poszczególne odpadki. Ktoś powiedział: „Powinna być do tego aplikacja”. I oto jest. Prosta, pomocna, posiadająca w bazie naprawdę szeroką bazę różnego typu odpadków. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce problematyczny dla nas śmieć, a apka powie, do jakiego pojemnika należy go wrzucić. Jeśli danej rzeczy nie ma na liście, można zgłosić to twórcom – baza odpadków cały czas jest rozbudowywana, właśnie dzięki aktywnej społeczności. Znajdziemy tu też generalne wskazówki na temat segregacji śmieci. Trzeba jednak podkreślić, że zasady segregacji w całej aplikacji bazują na wytycznych Urzędu Miasta w Warszawie i mogą się nieco różnić od tych, które ustala nasza gmina. Podobną aplikacją, jednakże z dużą mniejszą bazą typów odpadków, jest Sorteusz – tutaj jednak znajdziemy przydatne wyszukiwanie po kodach kreskowych. Ciekawą formą sprawdzenia się w segregowaniu będzie też gra przygotowana przez warszawski urząd miasta.

Too Good To Go oraz Foodsi – ratuj jedzenie i oszczędzaj

Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że statystyczny Polak marnuje rocznie 247 kg jedzenia. Średnia w Unii Europejskiej wynosi zaś 173 kg na osobę. Większość z tego marnujemy w domu, ale duży udział mają w tym też restauracje, które wyrzucają to, co danego dnia się nie sprzedało. By temu zapobiec, a przy okazji na tym nie stracić, wymyślono dla restauracji przydatne narzędzie, jakim są takie aplikacje jak Foodsi czy Too Good To Go. Mogą one wystawić tam niesprzedane danego dnia posiłki po znacznie niższych cenach niż te z menu. Co jest nie lada gratką dla kupujących! W aplikacji czasem dostaniemy konkretne posiłki, ale zazwyczaj są to paczki niespodzianki – składane przez restauracje z tego, co akurat danego dnia zostanie. Wystarczy tylko zarezerwować ofertę, zgłosić się w lokalu o odpowiedniej godzinie i ją opłacić. Obydwie aplikacje są popularne w Polsce i każdego dnia można znaleźć tu naprawdę sporo ofert.

Good On You – odpowiedzialna moda

Częścią ekologicznego życia są także nasze decyzje co do tego, co ubieramy. Aplikacja Good On You ocenia poszczególne marki modowe pod względem etyczności i ekologiczności prowadzenia przez nie biznesu. Firmy ocenione są w trzech kategoriach: wpływu na środowisko, wykorzystywania zwierząt oraz traktowania przez nie pracowników (warunki pracy, zarobki, prawa i świadczenia pracownicze, zatrudnianie osób nieletnich). Poza tym, w krótkim opisie, dowiemy się więcej na ich temat: czy wprowadzają przyjazne środowisku innowacje, czy stosują zamienniki produktów odzwierzęcych, czy udostępniają listę dostawców itp. Oceny bazują na ogólnodostępnych informacjach, certyfikatach i akredytacjach (m.in. Fairtrade, Global Organic Textile Standard, Fairwear), a także na badaniach przeprowadzanych przez organizacje pozarządowe (m.in. Greenpeace, Rank A Brand, Shop Ethical).

Dobre zakupy – kupuj etycznie

Polska aplikacja wypuszczona przez fundację Kupuj Odpowiedzialnie, działającą na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Apka działa podobnie do Good On You, ale oprócz marek modowych oceniane są firmy z wielu innych branż, produkujące m.in. żywność, kosmetyki, środki czystości, artykuły higieniczne, zabawki czy artykuły biurowe – jednym słowem tych najczęściej wybieranych przez typowego polskiego konsumenta. Jako że jest to aplikacja polska, znajdziemy tu także wiele polskich firm. Marki oceniane są w dwóch kategoriach: ekologicznej i społecznej. W tej pierwszej brane są pod uwagę techniki produkcji, stosowane surowce i opakowania, a także wielkość śladu węglowego, w drugiej zaś standardy pracy w całym łańcuchu dostaw, przejrzystość i ekonomia społeczna. W obu kategoriach poszczególne marki mogą dostać maksymalnie 7 punktów.

Bunny Free – produkty wolne od cierpienia zwierząt

Kolejna aplikacja oceniająca firmy, tym razem ze względu na cierpienie zwierząt przy produkcji wytwarzanych przez nie dóbr. Dzięki Bunny Free dowiesz się, czy dany produkt był testowany na zwierzętach i czy jest cruelty free. Aplikacja czerpie informacje z danych zbieranych przez PETA (People for the Ethical Treatment of Animals). Marki testujące na zwierzętach są oznaczane wykrzyknikiem, zaś te nietestujące króliczkiem. Aplikacja niestety wciąż jest bardziej nastawiona na marki zachodnie i brakuje tu informacji o wielu firmach operujących na rynku polskim. Dobrym udogodnieniem byłaby też wyszukiwarka po kodach kreskowych.

Zdrowe zakupy – wiedz, co jesz

Ekologiczne wybory to także te dotyczące naszego odżywania. Aplikacja Zdrowe zakupy pomoże nam wybierać pełnowartościowe, organiczne produkty, bez chemii, nieekologicznych substancji oraz szkodliwych emulgatorów, stabilizatorów czy zagęstników. Wystarczy tylko zeskanować kod kreskowy produktu, by dostać komplet informacji na temat ich składu. Po pierwsze, będą one ocenione w stupunktowej skali. Dodatkowo zostanie oceniony każdy ze składników oraz ilość poszczególnych substancji odżywczych, a także zostanie nam doradzona sugerowana dzienna porcja danego produktu oraz zdrowsze dla niego alternatywy. Oprócz produktów możemy tu wyszukiwać informacje o poszczególnych składnikach, w tym wszystkich tajemniczych E. Można też dodać interesujące nas składniki, pod których kątem będą oceniane dane produkty: zarówno te o pozytywnym, jak i negatywnym wpływie na nasz organizm lub środowisko (można wybrać np. GMO czy olej palmowy). Znajdziemy tu też rankingi poszczególnych typów produktów, np. najzdrowsze ketchupy, majonezy, jogurty czy parówki.

Tap Water Stations & Hydration – napełnij, zamiast kupować

Zamiast kupować (a potem wyrzucać) codziennie nowe plastikowe butelki z wodą, lepiej je napełniać. O ile łatwiejsze jest to w Polsce, gdzie kranówka jest zdatna do picia i przed wyjściem z domu możemy uzupełnić butelkę wodą po prostu w zlewie, to trudniej będzie już nam podczas wyjazdów. W podróży kupujemy dużo napojów w plastiku, szczególnie w krajach, gdzie kranówka nie nadaje się do picia, oraz w tych, gdzie może jest zdatna, ale tak długo zwiedzamy albo jest tak gorąco, że woda w butelce napełnionej przed wyjściem szybko się kończy. Aplikacja Tap to baza miejsc, w których można za darmo uzupełnić butelkę zdatną do picia wodą. Baza, stale rozbudowywana przez użytkowników, zawiera między innymi publiczne poidełka z opcją napełniania bidonów, a także takie miejsca, jak np. kawiarnie czy restauracje, które uzupełniają butelki za darmo i z uśmiechem. Wszystko w przejrzysty sposób umieszczone jest na mapie z podaniem informacji o odległości od punktu, w którym się obecnie znajdujemy.

Więcej z tej kategorii