Ninateka - zbiór ponad siedmiu tysięcy spektakli, filmów i animacji online. Od czego zacząć?

Powered by

Szukasz inspiracji na wieczór z wartościowym kinem? Chcesz zobaczyć coś ciekawszego niż proponuje ci strona główna filmowego giganta? A może masz ochotę na spektakl Jana Klaty lub Krzysztofa Warlikowskiego w zaciszu swojego domu? Jest w sieci miejsce, gdzie zupełnie za darmo znajdziesz prawdziwe perełki.

Biblioteka filmowa Narodowego Instytutu Audiowizualnego pozwoli ci poszerzyć horyzonty i otworzyć się na nowe, ciekawe treści. Jedno kliknięcie od ciebie znajduje się ponad 7 tysięcy filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i inspirujących wykładów. Zbiory na stronie NINATEKA dostępne są dla każdego, legalnie, a do tego bez reklam i bez logowania. Wejdź i rozsmakuj się w dobrej sztuce. Wszystkie zbiory Ninateki podzielone są według formatów. Znajdziesz tu animacje, treści dla dzieci, w tym kultowe bajki i filmy, poruszające dokumenty, filmy fabularne, zapisy rozmów i wykładów, sztuki teatralne, a nawet audiobooki. Na dobry początek proponujemy ci zupełnie subiektywny wybór kilku arcydzieł, żebyś nie zgubił się w otchłani katalogu.

Odwiedź teatr, nie ruszając się z domu

Jak zaczynać to z przytupem. To myśl, która przyświecała tej realizacji teatralnej oraz naszej pierwszej rekomendacji.

„(A)pollonia” Krzysztofa Warlikowskiego to ponad trzygodzinne arcydzieło polskiej awangardy teatralnej, a w obsadzie Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska i Maciej Stuhr.

Okrzyknięty wybitnym, spektakl został stworzony na podstawie tekstów klasycznych Ajschylosa, Eurypidesa czy współczesnych Hanny Krall i Johna Maxwella Coetzeego. Przedstawienie było oczekiwane z wielką niecierpliwością i zaciekawieniem, stając się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnym w kraju. Cała produkcja została zrealizowana z niewątpliwym rozmachem, przy międzynarodowym zaangażowaniu i koprodukcji ze scenami z Genewy, Paryża i Brukseli. To poruszające dzieło rozprawia się z traumą wojny i stawia pytanie o ofiarę i o jej sens. Usiądź wygodnie i zobacz  sztukę, docenioną w kraju i za granicą.  

Przenieś się w czasie dzięki kronice filmowej

To niewątpliwa perełka wśród zbiorów Ninateki i maszyna do podróży w czasie. Dzięki Kronice Polskiej Agencji Telegraficznej zobaczysz na przykład jak wyglądało obchodzenie przez dzieci dorocznego Dnia Lasu w latach 30-stych XX wieku, dowiesz się kto wygrał międzynarodowe zwody narciarskie w Tatrach na początku 1939 roku albo Mistrzostwa Świata w Kulturystyce Kobiet i Par w 1993. Te zupełnie unikalne, inspirujące, miejscami zabawne, czasami poruszające materiały filmowe prezentowały aktualności polityczne i społeczne z kraju i zagranicy. 

Kulturystki na zawodach
Foto: Ninateka.pl / Polska Kronika Filmowa nr 53/1993

Każdy odcinek Tygodnika PAT trwał 10 minut i był prezentowany przed seansami kinowymi. W sumie powstało ponad 600 odcinków! Odkrywaj, klikaj i oglądaj, jednak ostrzegamy: niebezpiecznie wciąga!

Koncertowe emocje w domowym zaciszu

Kultowy, energetyzujący i niesłychanie inspirujący festiwal, który na trwałe wpisał się w kalendarz wydarzeń w Krakowie: Shalom na Szerokiej. Festiwal jest rozpoznawalny nacałym świecie i oprócz koncertów oferuje również warsztaty, spotkania i prezentacjefilmowe. Na stronie Ninateki znajdziesz finałowe wydarzenie 26. Festiwalu Kultury Żydowskiej, podczas którego zagrali m. in. The Brother Nazaroff, The Apples i Riff Cohen.

Zespół muzyczny na koncercie w plenerze
Foto: Ninateka.pl / 26. Festiwal Kultury Żydowskiej “Szalom na Szerokiej”

Przeniesiesz się w świat inspirujących dźwięków i poczujesz energię nowoczesnych rytmów izraelskich. Niezależnie od tego gdzie mieszkasz, skąd pracujesz, możeszwirtualnie odwiedzić Kraków, a konkretnie jego klimatyczną żydowską dzielnicę Kazimierz, aby wziąć udział w tym radosnym muzycznym wydarzeniu.

Ciemno, prawie noc

Jedziesz samochodem w dłuższą trasę? Sprzątasz? Gotujesz? W tym czasie możesz również czytać ciekawą książkę, a dokładniej ktoś może to zrobić dla ciebie. Audiobooki pozwalają zapoznać się z literaturą, gdy wykonujesz czynności manualne, domowe obowiązki lub zadania niewymagające skupienia. To dobre rozwiązanie dla tych, którym trudno znaleźć spokojną chwilę na czas z książką w wersji tradycyjnej. Nie dziwi zatem fakt, że ich popularność ciągle rośnie ani też, że również tę formę znajdziesz na Ninatece

Czeka tam na ciebie klasyka jak Bułhakow, Lem, Czechow czy Gombrowicz, ale również współcześni, uznani twórcy – Szczepan Twardoch, Filip Springer czy Joanna Bator

Proponujemy ci zacząć właśnie od tej ostatniej autorki i jej niezwykle wciągającej opowieści grozy „Ciemno, prawie noc”. Dzieło zdobyło literacką nagrodę Nike i porywa niczym słynne skandynawskie kryminały. Ciężko się od niego oderwać. Książkę czytają EwaSkibińska i Marcin Czarnik. Opowiada o powrocie dziennikarki do swojego rodzinnego Wałbrzycha i odkrywaniu tajemnic miasta, ale i swojej rodziny. Naprawdę warto odbyć tę fascynującą podróż.

„Witajcie w naszej bajce” czyli zatop się w sentymencie

Kultowa, ponadczasowa a miejscami zaskakująca postać Pana Kleksa czeka, abyś ponownie ją odkrył wśród zbiorów Ninateki. Dlaczego proponujemy ten film, skoro najprawdopodobniej już widziałeś go w dzieciństwie? Właśnie po to, żebyś zobaczył go teraz jakodorosły i odkrył zupełnie w innym wymiarze. Niektóre wątki są szokujące a niektóre zabawne. Jedno jest pewne Akademia Pana Kleksa oglądana ponownie z perspektywy dorosłego to zupełnie inny film niż go pamiętasz. Polecamy ci wziąć udział w tym eksperymencie, aby skonfrontować się ze wspomnieniami. Wrażenia, zaskoczenie i dobra zabawa gwarantowane.

Stopklatka z filmu Akademia Pana Kleksa
Foto: Ninateka.pl / Akademia Pana Kleksa, Przygoda Księcia Mateusza cz. 1

Obudź w sobie odkrywcę

Wśród zbiorów Ninateki znajdziesz też ponad 500 filmowych dokumentów, 100 filmów fabularnych, a także wykłady i rozmowy z ludźmi kultury. Jest co odkrywać. Materiały są ciągle uzupełniane, a czasami pojawiają się okresowo, dlatego warto zaglądać tam na bieżąco. Niezależnie od tego jaki jest twój pomysł na tematykę i format,z którym chcesz się zapoznać, na pewno będzie zaskakująco, inspirująco i wartościowo.

Zaciekawiony? Odwiedź Ninatekę.

Więcej z tej kategorii