Od wielu lat biblioteki i instytucje kultury gromadzące książki zajmują się digitalizacją swoich zbiorów, czyli przenoszeniem ich w wysokiej jakości w świat cyfrowy. Dzięki temu dostęp do wiedzy czy często zupełnie unikatowych egzemplarzy staje się powszechny, a same książki zyskują niejako wieczne życie, niezależnie od tego, na jakim pierwotnie nośniku powstały.
Cyfryzacja stała się bardzo ważną częścią działalności bibliotek, a udostępnianie zbiorów online przyniosło ogromny przeskok w tradycyjnym rozumieniu roli tych instytucji. Co to oznacza dla nas? Między innymi to, że w zaciszu swojego domu możemy zajrzeć do manuskryptu sprzed ery druku czy pierwszego wydania Williama Shakespeara, których nie mielibyśmy szansy zobaczyć na własne oczy.
Wiedza bez barier – książki bez ograniczeń
Cyfrowe wersje księgozbiorów i możliwość korzystania z nich online znosi niezliczoną do tej pory ilość barier i ograniczeń dla wielu ludzi. To niecodzienna szansa dla wszystkich osób, które ze względu na swój stan zdrowia nie mogą opuścić własnego domu, aby zobaczyły najstarsze rękopisy przechowywane w bibliotece na drugim końcu świata. To również świetne rozwiązanie dla osób ze średnich i mniejszych miejscowości lub przebywających za granicą.
A co z Uzdalnionymi? Biblioteki cyfrowe wydają się być stworzone również dla nas! Jeśli odkryjesz w sobie nutkę pasjonata i chciałbyś samodzielnie przekartkować imponująco zdobiony rękopis z XII wieku, możesz to zrobić za pomocą dosłownie trzech kliknięć myszki. Nie musisz znać łaciny, już samo oglądanie takiego dzieła to prawdziwa uczta dla oczu i nie lada inspiracja.
Polecamy ci zdalne odwiedzenie bibliotek nie tylko po to, aby popatrzeć w twarz historii, ale też by po prostu czytać za darmo najnowsze publikacje (książki, prasę, inne wydawnictwa), bez konieczności kupowania i fizycznego odwiedzania placówki. Wszystko to na swoim komputerze, telefonie czy dowolnym czytniku, bez opłat i najczęściej również bez konieczności logowania. Nic, tylko czytać!
Zanim pochwalimy cudze, poznajmy swoje – POLONA
Stosunkowo niedawno został powołany do życia niezwykle ambitny projekt naszej rodzimej Biblioteki Narodowej.
Znajdziesz tu najstarsze obiekty gromadzone w Polsce, dzieła niemożliwe do znalezienia w antykwariatach i księgarniach: rękopisy, starodruki, mapy, ale również zdjęcia, grafiki czy prasę. Możesz poczytać Kuriera Warszawskiego z 1933 roku albo Gazetę Handlową z 1886. Poszukać inspiracji oglądając okładki najlepszych ilustratorów, pozycje, które powstały dla rodziny królewskiej i rodów arystokratycznych, a także zupełnie unikatowe ryciny i ulotki.
Możesz również buszować po kolekcjach tematycznych z przeróżnych dziedzin. Od archiwum Agnieszki Osieckiej, przez rękopisy polskich laureatów Nagrody Nobla, prasę konspiracyjną aż po formy reklamowe sprzed wieku.
Ogromnym plusem jest również fakt, że serwis jest nowy dlatego też przyjemny w użytkowaniu, zaprojektowany w sposób przejrzysty i prosty. Możliwości jakie daje POLONA wydająsię byćnieograniczone. Obudź w sobie nutkę bibliofila i odkrywaj perełki i białe kruki, o których istnieniu nie miałeś pojęcia.
Międzynarodowa Biblioteka Cyfrowa–World Digital Library
Jedna z największych bibliotek cyfrowych na świecie, działająca od ponad 10 lat ,posiada zbiór o rozmiarze, który trudno ująć słowami. Dlatego napiszemy tylko kilka zdań, a tobie pozostawiamy wolność wyboru i poruszania się w gąszczu tego urodzaju. World Digital Library to międzynarodowa biblioteka cyfrowa, która powstała pod patronatem UNESCO i Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych.
Oczywiście w przypadku najwcześniejszych dzieł dominuje język łaciński, natomiast wśród bardziej współczesnych pozycji językiem głównym jest angielski. Misja upowszechniania dziedzictwa kulturowego jest traktowana jednak poważnie i ambitnie, dlatego wiele dzieł wydanych i zcyfryzowanych po angielsku zostało dodatkowo przetłumaczonych na 6 języków: hiszpański, portugalski, francuski, arabski, rosyjskii chiński.
Ciekawą funkcją jest mapa z timelinem, za pomocą której możesz odbyćpodróż w czasiei przestrzeni. Przechodząc przez kraje możesz odkrywać dzieła stworzone na ichterenie. Przeczytać ich historię i zapoznaćsię z nimi w całości: podziwiać misterneokładki, ilustracje tworzone ręcznie miesiącami, zdobienia, kartkować kolejne strony.Robi to naprawdę ogromne wrażenie i niebezpiecznie wciąga, mimo wszystko polecamy
Ponad 62mln pozycji udostępnia Europea
Co ciekawe, wchodząc na stronę Europejskiej Biblioteki Cyfrowej znajdziesz się w polskiej przestrzeni językowej, jeżeli natomiast chcesz trafić na oryginalną stronę, odnośnik znajdziesz na pasku głównym. Powiedzieć, że Europea to biblioteka cyfrowa to powiedzieć zdecydowanie za mało. Prosta i intuicyjna strona kusi wieloma kategoriami tematycznymi, którym trudno się oprzeć. Oprócz książek znajdziesz tu na przykład kolekcję „Fashion”, a w niej tysiące zdjęć projektów Christana Diora, Valentino, Chanel czy YSL. Kolekcja muzyki to blisko 950 tys nagrań, śpiewników i partytur, a dział fotografia kryje w sobie ponad 6milionów zdjęć, które możesz ściągnąć na swój komputer.
Co tu dużo mówić, nie ma wątpliwości, że wśród 62 milionów pozycji nawet najbardziej wybredny i wymagający odbiorca znajdzie coś dla siebie. Gorąco polecamy ci odkrywanie tego niekończącego się źródła. Kiedy już zaczniesz, naprawdę trudno się powtrzymać.
Cyfryzacja dotyczy małych i dużych (bibliotek)
Zaproponowaliśmy ci tutaj zbiory największych instytucji. Dodatkowo, przywołane przykłady to organizacje, które zadbały o to, aby ich zbiory zostały „podane” w nowoczesny, prosty i przyjemny sposób. Korzystanie z tych stron jest po prostu intuicyjne i lekkie. Natomiast cyfryzacja ma miejsce na wielu poziomach: międzynarodowym, narodowym, ale też lokalnym (wojewódzkim, miejskim czy uniwersyteckim. Dlatego z powodzeniem możesz szukać interesującej cię pozycji w wielu miejscach, na stronach różnych bibliotek. Większość książek możesz zupełnie za darmo ściągnąć na swój komputer lub czytniki wracać do nich w dogodnym dla siebie momencie. Rewolucja czytelnicza i nieograniczony dostęp od dawna czekająna ciebie, nic tylko korzystać.