Na tegorocznej konferencji Google I/O firma pochwaliła się swoimi technologicznymi innowacjami z dziedziny sztucznej inteligencji. Zaprezentowano rozwiązania technologiczne już wprowadzone na rynek oraz takie, na które musimy jeszcze trochę poczekać. Tutaj poznacie najciekawsze z nich.
Kiedy na całym świecie panuje trend rozwijania swoich modeli językowych Google nie mógł pozostać w tyle. Z tego powodu podrasowali swoje Gemini 1.5 rozszerzając pojemność okna kontekstowego do aż miliona tokenów. Oznacza to, że teraz prowadząc konwersację z czatem AI będzie on w stanie przetworzyć równowartość nawet 700 tys. słów tekstu. Wynik jest imponujący i aktualnie gwarantuje on firmie pierwsze miejsce na świecie w tej dziedzinie. Google nie zamierza jednak spocząć na laurach tym samym zapowiadając przyszłe podwojenie wspomnianej wcześniej wartości w modelu Gemini Advanced.
Wspomniano również o modelach generatywnych od Google. Mowa tutaj o Imagen 3 tworzący obrazy oraz o Veo, które odpowiedzialne jest za wideo. W pierwszym z nich poprawiono fotorealizm i dokładność prezentowanych treści w przypadku generowania obrazu związanego z faktycznymi wydarzeniami. Veo natomiast jest w stanie zrozumieć i zastosować precyzyjne instrukcje podane przez użytkownika. W kwestii rozdzielczości wygenerowanego materiału aktualnie możemy liczyć na 1080p.
Znaczną część konferencji stanowili wszelakiego rodzaju wirtualni asystenci AI. Pomogą nam oni zorganizować informacje z naszej skrzynki mailowej umieszczając je w zgrabnej tabeli, zaplanują wycieczkę, podsumują wyniki wyszukiwania czy sporządzą transkrypcję spotkania w Google Meet. Najciekawszą propozycją jest jednak zdecydowanie Projec Astra. Działa on w bardzo podobny sposób co nowy ChatGPT-4o. Mianowicie, korzystając z mikrofonu oraz kamery w telefonie możemy zadawać mu rozmaite pytania dotyczące naszego otoczenia.
Przełomowym zdecydowanie będzie zapowiedziane przyszłe instalowanie modelu Gemini Nano na smartfonach od Google. Zapewni to znacznie szybsze działanie AI a wprowadzane przez użytkownika dane teoretycznie nie opuszczą jego urządzenia.
Podsumowując, na tegorocznej konferencji Google I/O poznaliśmy szereg różnych obliczy sztucznej inteligencji, której zadaniem będzie wyręczanie nas w coraz większej ilości kwestii. Nagranie z całego wydarzenia oraz przykłady działania danych narzędzi w praktyce znajdziecie na kanale Google na YouTube.