Widzi, słyszy i rozumie – nowa odsłona ChatGPT

Powered by

W ostatnich dniach twórcy ChatGPT, czyli OpenAI, pochwalili się kolejną wersją swojego flagowego produktu. Co oferuje ChatGPT-4o?

Jednocześnie podstawową oraz najmniej ekscytującą zmianą jest ogólne usprawnienie działania modelu. Korzystając z narzędzia AI odpowiedzi otrzymamy szybciej oraz będą one bardziej precyzyjne.

Doczekaliśmy się również dedykowanej aplikacji ChatGPT-4o, jednak póki co jest ona dostępna jedynie dla użytkowników systemu Mac OS. Mowa tutaj zarówno o komputerach, jak i urządzeniach mobilnych. W wersji desktopowej dostaliśmy opcję udostępniania ekranu, przez co AI może na bieżąco analizować wyświetlane treści jednocześnie odpowiadając nam na zadane pytania. Twórcy przedstawili tę funkcję prezentując modelowi surowy kod oraz prosząc aby ten krótko opisał jego działanie. Błyskawicznie usłyszeliśmy krótką i jasną odpowiedź. Warto wspomnieć, że cała konwersacja odbyła się głosowo, zatem ChatGPT może pełnić rolę wykwalifikowanego asystenta siedzącego obok.

O ile kodowanie oraz tematy związane z informatyką zawsze były mocną stroną sztucznej inteligencji, o tyle kulała ona w kwestii prowadzenia konwersacji na poziomie zbliżonym do ludzkiego. OpenAI zajęło się zatem „uczłowieczeniem” ChatGPT. Dokonano tego implementując możliwość analizowania kontekstu rozmowy na podstawie otoczenia czy emocji użytkownika. Przy użyciu kamery w telefonie jesteśmy w stanie rozszerzyć temat dyskusji o praktycznie wszystko, na co skierujemy obiektyw. ChatGPT-4o zareaguje w sposób niemal bliźniaczy do ludzkiego modulując głos czy nawet spontanicznie żartując.

Najnowszy ChatGPT nie tylko ułatwi rozmowę z samym sobą, ale również pozwoli łatwiej dogadać się z żywym rozmówcą. Możliwe jest bowiem tłumaczenie na żywo. Ciężko powiedzieć ile języków rozumie ChatGPT-4o oraz jak radzi sobie z bardziej niszowymi, jednak te najpopularniejsze jak hiszpański, włoski czy francuski nie sprawiają żadnego problemu.

Patrząc na materiały udostępnione przez OpenAI nowa wersja ChatGPT zdaje się niemal doskonale naśladować ludzkie zachowania. Aby samemu sprawdzić możliwości narzędzia trzeba wykupić subskrypcję. Darmowy pozostaje jedynie ChatGPT 3.5. Jak w praktyce działa najnowsza wersja modelu możecie sprawdzić na kanale OpenAI na YouTube oraz ich stronie internetowej.

Więcej z tej kategorii