10 najlepszych miast w Meksyku do pracy zdalnej

Powered by

Rajskie plaże, kolonialne miasteczka i przedhiszpańskie zabytki, ale także prężna scena startupowa i rosnąca infrastruktura dla cyfrowych nomadów. Podpowiadamy, gdzie najlepiej pracować zdalnie w Meksyku

Meksyk staje się jednym z nowych ukochanych miejsc dla pracowników zdalnych o czym piszemy w “Praca zdalna w Meksyku – kompletny przewodnik” . Cyfrowi nomadzi pokochali go za niskie ceny w porównaniu do jakości, atrakcyjną bazę miejsc coworkingowych oraz za w miarę szybki i stabilny internet. No i za to wszystko, co w Meksyku będzie wartością dodaną, po pracy. Oprócz takich atrakcji jak rajskie plaże, ruiny przedhiszpańskich miast oraz urokliwe kolonialne miejscowości, Meksyk daje mnóstwo okazji do realizowania swoich pasji. W wolnym czasie można doskonalić się w nurkowaniu lub w surfingu, zapisać się na kurs gotowania lub tradycyjnego rękodzieła albo też zostać wolontariuszem działającym na rzecz lokalnych społeczności.

Meksykańskie miasta mają dla cyfrowych nomadów bardzo zróżnicowaną ofertę, w której każdy wydaje się znaleźć coś dla siebie: miłośnicy aktywnego miejskiego życia oraz miłośnicy spokoju w naturze, miłośnicy sportu oraz miłośnicy kultury, a także – co nie dla wszystkich w przypadku Meksyku jest oczywiste – osoby, które niekoniecznie są fanami upałów.

1. Mexico City

Widok na miasto Mexico City, Meksyk
Mexico City

Wibrująca życiem stolica kraju to miejsce dla osób, które lubią być w centrum wydarzeń. Znajdą tu one ekscytujące życie kulturalne oraz twórczy ferment startupowy. To zdecydowanie miejsce dla foodies – zarówno miłośników topowych restauracji, jak i fanów olskulowych kantyn czy kultowego street foodu (przygodę z ulicznym jedzeniem można zacząć od odwiedzenia miejscówek z Netflixowych „Kronik taco”!). Działa tu tania i dobra komunikacja miejska, a także system wypożyczalni rowerów. Mexico City jest też świetną bazą wypadową do poznawania kraju – stolica oferuje połączenia lotnicze i autobusowe niemalże z całym Meksykiem. Minusem jest tłok, korki i zanieczyszczenie powietrza – miasto ma jednak sporo przyjemnych parków, w tym ten największy w całej Ameryce Łacińskiej – Chapultepec. Położone na ponad 2000 m n.p.m. jest też miłą opcją dla osób, które nie są fanami upałów.  Najpopularniejsze okolice wśród cyfrowych nomadów to hipsterskie Roma Norte i Condesa. Podobny klimat ma także mniej popularne, a tańsze Narvarte. Jeśli chcecie trochę więcej luksusu, zwróćcie uwagę na Polanco i Reformę, jeśli szukacie małomiasteczkowego vibe’u – na Coyoacán. 

Koszty życia: $$$
Prędkość/niezawodność internetu: ⚡️⚡️⚡️⚡️
Średnia prędkość: Download: 44.5 Mbps Upload: 19 Mbps
Coworking: duży wybór, np. Coffice, WeWork, Impact Hub, El 3er Espacio, Seedspace

2. Mérida

Naturalne studnie kresowe cenotes w Merida, Meksyk
Merida, cenotes

Stolica stanu Yucatán to jedno z popularniejszych miast w Meksyku dla cyfrowych nomadów. To też jedno z najbezpieczniejszych miast w kraju. Zabytkowe, kolonialne miasto to coś dla tych, którzy marzą o tym, by zamieszkać w pięknych przestrzeniach meksykańskiego pueblo, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z życia kulturalnego oraz bliskości przyrody. Najbliższa plaża, Progreso, leży 40 kilometrów od miasta, w okolicy można wykąpać się w licznych cenotes – niezwykłych, charakterystycznych dla półwyspu Jukatan studniach krasowych. Wokół miasta rozciąga się puszcza tropikalna, znajduje się tu też wiele stref archeologicznych z pozostałościami dawnych miast Majów. Można tutaj znaleźć rezerwaty przyrody – sto kilometrów od miasta mieści się Celestún, gdzie zimują dziesiątki tysięcy flamingów. Najczęściej wybierane do zamieszkania okolice to centrum historyczne, Paseo de Montejo oraz Itzimna.

Koszty życia: $$
Prędkość/niezawodność internetu: ⚡️⚡️⚡️
Średnia prędkość: Download: 34.2 Mbps  Upload: 9.9 Mbps
Coworking: duży wybór, np. Conexión 60, Clustar, Hex Cowork

3. Playa del Carmen

Plaża Playa del Carmen w Meksyku
Playa del Carmen

To jeden z najważniejszych, obok Cancún i Tulum, kurortów na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Nad pozostałymi dwoma miastami ma tę przewagę, że leży bezpośrednio przy plaży. Miasto, które ciągnie się wzdłuż wybrzeża i stale rozbudowuje się przy linii brzegowej, ma ten plus, że z wynajętego mieszkania nad morze można mieć zaledwie kilka minut pieszo. Z tego też powodu w ostatnich latach Playa del Carmen stała się bardzo popularnym kierunkiem dla cyfrowych nomadów. Znajdą także też oni rozrywkowe życie nocne oraz świetną bazę wypadową do zwiedzania półwyspu Jukatan. Po pracy można zrobić też kurs nurkowy – pod wodę można tu schodzić zarówno na rafie koralowej w Morzu Karaibskim, jak i w podziemnych jaskiniach cenotes w głębi lądu. Rodziny często wybierają mieszkania w zamkniętych osiedlach Playacar i Mayakoba, lubiący imprezy szukają czegoś bliżej słynnej Piątej Alei, a ceniący sobie spokój i bliskość plaży stawiają na nowe osiedla na północy miasta.

Koszty życia: $$$
Prędkość/niezawodność internetu: ⚡️⚡️⚡️
Średnia prędkość: Download: 23.8 Mbps Upload: 12.4 Mbps
Coworking: umiarkowany wybór, np. Nest, Bunker, Xinergy Coworking

4. Oaxaca

Tradycyjna artystka z gminy San Martin Tilcajete Oaxaca przy pracy
Artystka z gminy San Martin Tilcajete, Oaxaca

Mniej oczywistym, ale wartym uwagi kierunkiem jest miasto Oaxaca, które kojarzy się w Meksyku z artystami, zarówno tymi zajmującymi się sztuką współczesną, jak i tradycyjnymi rękodzielnikami. Śmieje się, że to miasto, w którym każdy jest artystą i że na wszelki wypadek lepiej do każdego zwracać się „maestro”. W mieście znajduje się wiele galerii z bogatą agendą wystaw, są też przytulne bary z muzyką na żywo. Oaxaca otoczona jest przez rdzenne społeczności z własnymi tradycjami rękodzielniczymi i ciekawymi fiestami ludowymi, pełnymi tańca, przebrań i masek. To także tutaj odbywa się najbardziej znany festiwal kultury społeczności rdzennych w kraju – Guelaguetza. Tu też mają miejsce się jedne z najpiękniejszych obchodów Día de Muertos w Meksyku. Oaxaca słynie także z jednej z najlepszych kuchni w kraju. Wytwarza się słynne na cały kraj: czekoladę, kawę, alkohol z agawy mezcal, a także mole – czekoladowy sos do drobiu i dań obiadowych. Tutejszy targ z jedzeniem to uczta dla wszystkich zmysłów! Miasto jest też przepiękne – jego centrum historyczne zostało wpisane na listę UNESCO. Coraz więcej osób wybiera do zamieszkania jego najbliższe obrzeża – osiedla Jatalaco oraz Xochimilco.

Koszty życia: $$
Prędkość/niezawodność internetu: ⚡️⚡️⚡️
Średnia prędkość: Download: 21.8 Mbps Upload: 2.5 Mbps
Coworking: umiarkowany wybór, np. Convivio, enConjunto, Startup Mexico

5. San Cristóbal de las Casas

Stary samochód na ulicy San Cristóbal de las Casas w Meksyku
 San Cristóbal de las Casas

Jedno z najbardziej urokliwych meksykańskich pueblos mágicos. Położone w górach stanu Chiapas, na ponad 2000 m n.p.m. jest świetną opcją dla ludzi, którzy niezbyt komfortowo czują się w upale tropików. Temperatura w ciągu dnia oscyluje zwykle koło dwudziestu kilku stopni, w nocy potrafi spaść do kilkunastu, a zimą czasem nawet kilku. San Cristóbal jest nieoficjalną meksykańską stolicą hipisów oraz aktywistów społecznych. Jest też małą miejscowością z życiem kulturalnym dużego miasta – co noc można posłuchać tu w barach muzyki na żywo. Żywa jest też tu kultura rdzenna – miasto jest otoczone tradycyjnymi społecznościami ze swoimi własnymi językami, wierzeniami oraz zwyczajami. Po pracy można zacząć kurs tradycyjnego haftu albo tkactwa, czy też jako wolontariusz zaangażować się w pracę na rzecz rdzennych społeczności w tym najbiedniejszym w całym kraju regionie.

Koszty życia: $
Prędkość/niezawodność internetu: ⚡️⚡️
Średnia prędkość: Download: 14,8 Upload: 6,8
Coworking: mały wybór, np. Centralita, Nómadas Digitales, Co. 404

6. Puerto Escondido

Surferki na plaży La Punta, Puerto Escondido, Meksyk
La Punta, Puerto Escondido

Południowe wybrzeże Pacyfiku może się poszczycić plażami, które są jednymi z najmniej zajechanych przez turystów. Wciąż nie ma tu zbyt wielu dużych kompleksów hotelowych, a ceny są wciąż przyjemnie niskie. Puerto Escondido to meksykańska stolica surfingu z jednymi z najlepszych warunków na całym wybrzeżu Oceanu Spokojnego. Ewidentnym plusem miasteczka jest ilość i zróżnicowanie plaż, gdzie można uprawiać ten sport – są spokojne zatoczki dla początkujących oraz słynna Zicatela, gdzie szaleją profesjonaliści i gdzie odbywają się jedne z najsłynniejszych zawodów surferskich na świecie. Przy tej plaży, a szczególnie przy La Punta panuje luźna atmosfera, gdzie piaszczystymi drogami wciąż chodzi się bez butów. Minusem Puerto Escondido jest bez wątpienia słaby internet, który oprócz tego, że w wielu miejscach jest bardzo wolny, potrafi mieć kilkugodzinne przerwy w dostawie – na tę okazję warto kupić internet w telefonie, który w razie czego można sobie udostępnić na komputer.

Koszty życia: $$
Prędkość/niezawodność internetu: ⚡️
Średnia prędkość: Download: 3.3 Mbps Upload: 1.2 Mbps
Coworking: mały wybór, np. Selina, Losodeli, Oficina del Puerto

7. Guadalajara

Plac z fontanną w mieście Guadalajara, Meksyk
Guadalajara

Guadalajara jest czasem nazywana Doliną Krzemową Meksyku ze względu na tutejszą scenę startupową i technologiczną. Będzie inspirującym miejscem także pod względem kulturowym – najpopularniejsze na świecie elementy kultury Meksyku pochodzą właśnie z Guadalajary – to stąd wywodzi się muzyka mariachi, meksykańska sztuka kowbojska charrería, a w jej okolicach produkuje się najsłynniejszy alkohol z agawy, tequilę. Miejscowość o tej nazwie leży tuż obok Guadalajary i jest świetnym miejscem na wypad na weekend. Mieszkańcy Guadalajary uwielbiają też spędzać niedziele nad położonym zaraz pod miastem jeziorem Chapala – największym jeziorem w Meksyku oraz w Tlaquepaque, artystycznym miasteczku znajdującym się w granicach aglomeracji miejskiej. 

Koszty życia: $$
Prędkość/niezawodność internetu: ⚡️⚡️⚡️⚡️
Średnia prędkość: Download: 43.9 Mbps Upload: 14.5 Mbps
Coworking: duży wybór, np. Nevermind, IOS Offices, Metta Coworking

8. Tulum

Sklepy i restauracje na głównej ulicy Tulum
Sklepy i restauracje na głównej ulicy Tulum

Położone niedaleko Playa del Carmen miasteczko jeszcze do niedawna było małą rybacką wsią, dziś jest jednym z najmodniejszych kurortów na świecie. Wciąż jednak nie ma tu wielopiętrowych sieci – stawia się tutaj na małe butikowe hotele, glampingi oraz drewniane bungalowy kryte palmowymi liśćmi. Przez tutejszy inspirowany naturą artystyczny boho szyk niektórzy nazywają Tulum nowym Goa. Architektoniczne perełki, śnieżnobiały piasek, turkusowa woda i malownicze palmy sprawiły, że miejsce jest ukochanym miejscem instagramerek i celebrytek. Polska prasa plotkarska ukuła nawet dla nich przezwisko „tulumiary”. Meksykanie zaś nazywają to miejsce „Tuluminati” – miasteczko jest bowiem mekką osób nastawionych na rozwój duchowy. Największym minusem miasteczka jest dość słaby internet, na którym nie zawsze można polegać (ale są wyjątki od tej reguły, warto szukać noclegów także pod tym kątem), oraz to, że samo miasteczko jest oddalone od plaży i strefy hotelowej o kilka kilometrów – dojeżdża się tam rowerem, samochodem albo taksówką. Tulum, szczególnie w części plażowej, jest też drogie.

Koszty życia: $$$$
Prędkość/niezawodność internetu: ⚡️
Średnia prędkość: Download: 4.9 Mbps Upload: 1.9 Mbps
Coworking: umiarkowany wybór, np. Digital Jungle, Los Amigos, El Panal

9. San Miguel de Allende

Kościół św. Michała Archanioła w San Miguel de Allende, Meksyk
Kościół św. Michała Archanioła w San Miguel de Allende

To jedno z najpiękniejszych miast w Meksyku, wpisane zresztą na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Gustownie odnowione kolonialne budynki centrum historycznego stanowią bardzo romantyczne miejsce do życia. Piękno San Miguel de Allende obcokrajowcy odkryli już kilkadziesiąt lat temu i jest ono dzisiaj jednym z popularniejszych w Meksyku miast zamieszkanych przez ekspatów. W związku z tym tutejszy rynek mieszkaniowy jest jednym z najdroższych w kraju. Miasto jest popularne głównie wśród amerykańskich emerytów, do których adresowane jest wiele aktywności kulturalnych. Z tego samego powodu nie ma tu też dobrze rozwiniętej społeczności pracowników zdalnych, a młodsi ludzie nie zawsze znajdują tu coś dla siebie.

Koszty życia: $$$
Prędkość/niezawodność internetu: ⚡️⚡️ 
Średnia prędkość: Download: 12.4 Mbps Upload: 5.8 Mbps
Coworking: mały wybór, np. Smartspace, Selina

10. Puerto Vallarta

Restauracje nad oceanem w Puerto Vallarta, Meksyk
Puerto Vallarta

Puerto Vallarta to miasto, którego ogromnym atutem jest jego położenie – z jednej strony omywają je fale Oceanu Spokojnego, a z drugiej otaczają malownicze góry. Miasto, niezbyt jeszcze popularne wśród Polaków, cieszy się od lat zainteresowaniem turystów amerykańskich. Uważa się je za meksykańską stolicę społeczności LGBT+, do której skierowana jest duża część życia kulturalnego i nocnego. Na co dzień jednak jest to scena raczej dojrzała, niektórzy młodzi czasem się tutaj nie odnajdują. Jednakże coś dla siebie znajdują tu także inni – miłośnicy sportów wodnych i przyrody. Zachwyceni będą także amatorzy owoców morza. Popularnymi miejscami do zamieszkania są położone w centrum Viejo Vallarta i Zona Romantica. Nieopodal znajdują się także przepiękne mniejsze plażowe miejscowości: Sayulita czy San Pancho.

Koszty życia: $$
Prędkość/niezawodność internetu: ⚡️⚡️
Średnia prędkość: Download: 18 Mbps Upload: 6.5 Mbps
Coworking: mały wybór, np. Vallarta Cowork, Naturaleza Cowork

Więcej z tej kategorii