8 stron i aplikacji dla cyfrowych nomadów

Powered by

Polecamy najlepsze apki i platformy, które powinien znać każdy cyfrowy nomada

Cyfrowy nomadyzm to zjawisko na tyle duże, że istnieje wiele dedykowanych mu stron i aplikacji, gdzie społeczność podróżujących pracowników zdalnych wymienia się informacjami. Gdzie sprawdzić, które miasto na świecie będzie idealne na początek przygody z życiem cyfrowego nomady? Jak znaleźć fajną kawiarnię do pracy i odpowiadającą nam przestrzeń coworkingową? Skąd mam wiedzieć, jak szybki jest internet w hotelu, do którego jadę? Zbieramy dla Was praktyczne aplikacje i platformy, które ułatwią życie cyfrowym nomadom.

1. Nomad List

Strona dla społeczności cyfrowych nomadów istniejąca od 2014 roku, założona podczas pobytu na Bali przez młodego digital nomada – Pietera Levelsa (piszemy o nim więcej TUTAJ). Podstawową funkcjonalnością strony jest ocena i wymiana informacji na temat poszczególnych miejscowości na świecie pod kątem pracy zdalnej. Ze strony dowiemy się, jakie są średnie koszty życia, prędkość internetu czy jakość powietrza w danym mieście. Oceniane są też one w takich kategoriach jak: dostęp do darmowego Wi-Fi, znajomość angielskiego wśród lokalsów, poziom szpitali, bezpieczeństwo, rasizm, wolność słowa, przyjazność kobietom czy osobom LGBTQ+. Na podstawie ocen społeczności powstaje stale zmieniający się ranking najlepszych miast dla cyfrowych nomadów. Pierwsza trójka to teraz Canggu na Bali, Bangkok oraz Lizbona (wysokie, dziesiąte miejsce zajmuje obecnie Warszawa!). Liczba miast w rankingu to ponad tysiąc, społeczność liczy ponad 10 tysięcy osób. Strona rozbudowuje się stale o nowe funkcjonalności, jak platforma do umawiania się na spotkania czy aplikacja randkowa dla nomadów (dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników). Rejestracja jest płatna (jednorazowo 159,98 USD, obecnie promocja 79,99 USD), z rankingu miast, profili poszczególnych lokacji czy innych informacji na stronie można jednak skorzystać za darmo.

2. Coworker

Kolejna strona do wymiany informacji i opinii dla cyfrowych nomadów, tym razem dotycząca miejsc do coworkingu. Coworkingi, czyli przestrzenie biurowe, które można wynająć do pracy indywidualnej lub grupowej, to prężnie rozwijająca się obecnie branża. Miejsca takie można wynająć na dzień, tydzień lub miesiąc, często z dostępem do podstawowych sprzętów czy sal konferencyjnych. Cieszą się one dużą popularnością wśród cyfrowych nomadów i są spokojniejszą alternatywą dla kawiarni. Coworkingi na stronie można sortować wedle różnych interesujących nas elementów, jak na przykład cena, czas najmu (dzień, miesiąc, rok), klimatyzacja i ogrzewanie czy typ krzesła (można wybrać opcję nawet biur z hamakami, poduchami czy bosu balls!). Szukać można także pod kątem oferowanych programów mentorskich i inkubatorów, a także organizowanych przez dany coworking wydarzeń integracyjnych, wspólnych lunchów czy aktywności sportowych. W Warszawie można wybierać na stronie wśród 92 przestrzeni coworkingowych, w Krakowie – z 42, we Wrocławiu – z 19. W innych miastach – jak Nowy Jork, Mexico City, Bangkok – coworkingi na Coworkerze liczy się już w setkach, a w bazie jest w sumie ponad 25 tysięcy miejsc.

3. WorkFrom

Baza zbierająca i oceniająca wszelkie miejsca, z których można pracować zdalnie: kawiarnie, restauracje, coworkingi, hotelowe lobby, lotniska czy parki (chociaż głównie znajdziemy w niej kawiarnie). Użytkownicy dodali do tej pory ponad 16 tysięcy miejsc. Umieszczone są one wygodnie na mapie, wraz ze zdjęciami, oceną, odległością i godzinami otwarcia, a po wejściu na profil danego miejsca poznamy także prędkość internetu, liczbę gniazdek elektrycznych, poziom hałasu, a nawet… hasło do Wi-Fi! Strona idealna dla osób, które lubią pracować z kawiarni i szukają wstępnej orientacji w nowym mieście. Dostęp do strony i rejestracja są darmowe.

4. WiFi Finder – WiFi Map

Aplikacja traktująca temat jeszcze szerzej – zbiera ona wszelkie miejsca z Wi-Fi i ocenia je pod kątem prędkości internetu. Obok kawiarni, restauracji, placów, parków itp. znajdziemy tu także miejsca noclegowe: hotele, hostele, a także apartamenty wynajmowane na AirBnB. Wszystko to umieszczone jest na czytelnej mapie z ikonką danego typu miejsca, a także kolorem oznaczającym prędkość internetu (zielony – szybki, żółty – średnio szybki, czerwony – wolny). Po kliknięciu na dane miejsce poznamy jego nazwę, a także dowiemy się więcej o prędkości internetu – poznamy wyniki dla downloadu i uploadu, a także znajdziemy ocenę prędkości (znów w systemie trójkolorowym) przy poszczególnych aktywnościach w sieci: sprawdzanie poczty, przeglądanie internetu, gry, oglądanie filmów, rozmowy wideo. By dodawać nowe miejsca, należy zainstalować aplikację SpeedCheck. Największą bazę miejsc stanowią w poszczególnych miastach stanowią w aplikacji zazwyczaj obiekty noclegowe, co jest bardzo praktyczne – można sprawdzić prędkości WiFi przed rezerwacją pobytu.

5. Prepaid Data SIM Card Wiki

Absolutna klasyka podróżnika! Prepaid Data SIM Card Wiki to kompendium wiedzy o kartach SIM i internecie mobilnym w poszczególnych krajach, niezbędnej dla każdego cyfrowego nomady odwiedzającego nowy kraj. Dzięki SIM-kartowej Wikipedii zorientujemy się generalnie na rynku telefonii komórkowej poszczególnych państw, poznamy dostawców usług oraz ich udział w rynku, a nawet liczbę anten każdego z nich. Możemy przeanalizować ofertę i taryfy poszczególnych firm, poznać sposoby doładowywania konta czy kody aktywacyjne poszczególnych usług. Zdobędziemy też wiedzę, gdzie można kupić karty SIM, na jakich zasadach, czy kartę trzeba rejestrować itp. Jednym słowem, z Prepaid Data SIM Card Wiki dowiemy się wszystkiego, co chcieliśmy wiedzieć (a nawet dużo, dużo więcej!) o telefonii komórkowej w danym kraju.

6. Obi

Aplikacja, którą kiedyś sobie wymarzyłam. Kiedy podróżowałam do nowych miejsc, zawsze chwilę zajmowało mi zorientowanie się, które aplikacje do zamawiania przejazdów, działają w danym mieście. Czasem okazywało się, że Uber i Bolt, które miałam zainstalowane i które sprawdzałam jako pierwsze, wcale nie są pierwszym wyborem w danym mieście, a o wiele lepszą, tańszą czy popularniejszą opcją jest apka, o której nigdy wcześniej nie słyszałam. W takich sytuacjach z pomocą przyszło mi właśnie Obi, które zbiera oferty poszczególnych aplikacji przejazdowych, a nawet porównuje ich ceny! Dzięki temu zawsze wiem, który przewoźnik ma aktualnie najlepszą cenę na danej trasie. Teraz używam Obi zawsze i wszędzie, nie tylko w nowych miejscach, właśnie do znajdowania najtańszych przejazdów.

7. World Time Buddy

Strona, która pozwoli połapać się w strefach czasowych – szczególnie przydatna, gdy pracujemy w zespole, w którym poszczególne osoby pracują z różnych miejsc na świecie. Oczywiście – można sobie po prostu wygooglować aktualny czas w danym miejscu, ale co jeśli próbujemy ustawić godzinę spotkania? Jak szybko zorientować się, jak wybrać godzinę na calla, która byłaby korzystna dla osób przebywających w Polsce, na Wyspach Kanaryjskich, w Nowym Jorku i w Meksyku? Time Buddy w wersji darmowej pozwala dodać cztery strefy czasowe i sprawdzić, która godzina będzie w poszczególnych miejscach w tym samym czasie. Wszystko bardzo prosto i przejrzyście.

8. Meetup

I coś na czas wolny. Meetup to platforma łączących ludzi szukających towarzystwa do wspólnego spędzania czasu w ciekawy sposób. Dzięki stronie można poznać osoby o podobnym hobby, przebywające w danym miejscu na świecie, co dla cyfrowych nomadów – często zmieniających miejsce pobytu – jest świetnym sposobem na poznanie nowych osób i zorganizowanie czasu po pracy. Dzięki Meetup można umówić się na wspólny trekking, grę w siatkówkę czy wycieczkę za miasto, ale też wybrać się na konferencję, networking, kurs UX/UI czy warsztaty wystąpień publicznych. Joga, lekcje tańca, wymiany językowe, kluby książki, wspólne wyjścia do galerii – na Meetup znaleźć można przeróżne wydarzenia i aktywności. Platforma działa już od 2002 roku, ma 60 milionów zarejestrowanych użytkowników, działa w 193 krajach i 10 tysiącach miast. Rejestracja i dostęp dla korzystających jest darmowy, płatny dostęp jest jedynie dla organizatorów wydarzeń.

Więcej z tej kategorii