Jak urządzić mobilne biuro i pracować w podróży? Praktyczne porady od PodróżoVanie!

Powered by

Marzysz o podróżowaniu i pracy zdalnej, ale nie wiesz, od czego zacząć? Te wskazówki pomogą Ci wyruszyć w drogę! Kasia i Łukasz z PodróżoVanie mieszkają, pracują i podróżują w campervanie, który samodzielnie zbudowali. W pierwszym odcinku podpowiadają, jak zacząć swoją przygodę z van life.

Kasia i Łukasz mieszkają od 4 lat w swoim domu na kółkach – przez pierwsze 3 lata był to Volkswagen LT35, a od niedawna Fiat Ducato. Oba kampery dostosowali do potrzeb mobilnego życia własnoręcznie. W kamperze mieszkają, pracują i mają swoje zdalne biuro. I przede wszystkim podróżują przez Europę.

W pierwszym odcinku opowiedzieli nam, jak zorganizować mobilne biuro i dostosować do niego swój biznes. Skąd mają pieniądze na van life? Jak wygląda ich praca zdalna i komunikacja z kontrahentami? Przeczytajcie i obejrzyjcie garść praktycznych porad. 

Jak przygotować się do pracy w podróży? 

Przede wszystkim prąd. Żeby go mieć, na kamperze lub samochodzie trzeba zamontować zestaw fotowoltaiczny, czyli panele fotowoltaiczne (sztywne lub elastyczne), kontroler ładowania i akumulator (żelowy lub AGM), który przetrzymuje pobraną energię. Aby z kolei móc podłączyć np. laptopa, kamerę i inny sprzęt elektroniczny, potrzebna jest przetwornica, np. marki Victron. Jeśli nie mamy przetwornicy do podłączenia ładowarki laptopa, możemy zakupić specjalną ładowarkę podłączaną do zapalniczki samochodowej.    

Do pracy zdalnej potrzebny jest mobilny, wydajny laptop. Łukasz od 8 lat korzysta i ceni sobie laptopy marki Dell – aktualnie jest to Precision 5520. Idealnym rozwiązaniem do pracy zdalnej jest model z ekranem dotykowym, który nie wymaga posiadania myszki. 

Internet w podróży

W każdym mobilnym biurze musimy mieć internet. Możemy pracować z miejsc publicznych typu kawiarnia, restauracja. Ten sposób jednak generuje nam dodatkowe koszty (trzeba coś zamówić), ponadto sieci w kawiarniach nie są bezpieczne, są często wolne i niestabilne. Dużo lepszą opcją jest kupienie karty sim z mobilnym internetem w kraju, w którym przebywamy. Na stronie www.prepaid-data-sim-card.fandom.com/wiki/Prepaid_SIM_with_data można sprawdzić oferty i procedury zakupu wszystkich operatorów w danym kraju z całego świata. 

Jaki modem do mobilnego biura?

Żeby internet działał w kamperze, potrzebny jest modem. Najprostszy to modem GSM, podłączany na stałe do gniazda USB. Druga opcja to modem, który ma możliwość włożenia karty SIM, czyli modem LTE. Żeby mógł działać, konieczne jest dokupienie ładowarki na gniazdo samochodowe albo podłączenie do przetwornicy prądu. 

Najlepszym jednak modemem na rynku jest modem Huawei B818. Posiada agregację 4 pasm i oferuje możliwość zmiany pasma. Ma też opcję wyboru zasilania – 12 lub 230 volt. To najlepszy modem do mobilnego biura. Warto zaopatrzyć się dodatkowo w antenę wzmacniającą sygnał, kiedy przebywamy np. w miejscach bardziej ubocznych. Można ją wystawić tymczasowo na dach lub przymocować ją na stałe. Należy ją nakierować na nadajniki, które znajdziemy dzięki aplikacjom z mapami nadajników, np. Open Signal. 

Dodatkowe wyposażenie mobilnego biura

Łukasz i Kasia wożą ze sobą w mobilnym biurze drukarkę. Prowadzenie firmy w Polsce wiąże się bowiem z biurokracją i koniecznością drukowania, podpisywania i wysyłania dokumentów. Zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy nie było łatwego dostępu do kawiarenek internetowych czy hoteli, drukarka okazała się więc konieczna. 

Co to jest wirtualne biuro?

 Jeżeli nie mamy nikogo zaufanego w Polsce, kto np. odbierałby za nas pocztę, możemy wynająć do tego wirtualne biuro. Oznacza to, że po prostu wynajmujemy fragment przestrzeni biurowej i na ten adres przychodzi do nas korespondencja, a pracownicy wirtualnego biura odbierają ją, skanują i wysyłają do nas. 

Kolejne udogodnienie pracy zdalnej to pick-up pointy różnych firm kurierskich lub paczkomaty, jeżeli w danym kraju funkcjonują, z których my możemy coś wysłać fizycznie albo odebrać paczki wysyłane do nas. 

A jak z komunikacją? 

Pandemia rozpowszechniła przeróżne narzędzia do komunikacji zdalnej, jak np. Zoom, Skype, Google Meet. Są bezpłatne, stabilne, dość niezawodne. Oczywiście wymagają dostępu do internetu. Poza strefą euro, Łukasz i Kasia korzystają z połączeń międzynarodowych poprzez whatsapp. Połączenia telefoniczne np. z Turcji, w której ostatnio gościł duet Podróżovanie, są bardzo drogie, więc korzystali tylko z whatsappa.
Do komunikacji wewnątrz firmy przydaje się natomiast Slack – jest bezpieczny, przejrzysty. 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o van life, odwiedźcie kanał Podróżovanie na youtube: https://www.youtube.com/c/podrozovanie/videos. Znajdziecie tam dużo poradników na temat tego, jak zorganizować życie w vanie. 

Zapraszamy też na kolejny film stworzony przez Kasię i Łukasza dla portalu Uzdalnieni.pl. W kolejnym materiale podzielą się radami na temat tego, jak efektywnie pracować w vanie i oddzielić pracę od przyjemności i pokus 😉 Do zobaczenia!

Więcej z tej kategorii