Dell XPS 13 Plus – najlepszy laptop z Intel EVO

Powered by

Legendarny już XPS 13 marki Dell od lat uważany jest za jeden z najlepszych laptopów na rynku. Wydawać by się mogło, że projekt ten jest już doskonały. Tymczasem producent przekracza kolejne granice wzornictwa i ergonomii, proponując nam oszałamiającego następcę. Zaprezentowany na tegorocznych targach CES, model XPS 13 Plus już okrzyknięty został najlepszym laptopem z Intel EVO.

Seria XPS to flagowa linia laptopów Dell, dedykowana najbardziej wymagającym użytkownikom, w tym digitalowym twórcom. W porównaniu z innymi liniami marki, XPS zwraca uwagę nietuzinkowym designem, komfortem użytkowania oraz doskonałymi parametrami, szczególnie dotyczącymi wydajności i łączności bezprzewodowej. Są to najważniejsze kryteria platformy Intel EVO. Przynależność do niej świadczy o byciu najwyższą generacją laptopa.

Nie bez kozery laptopy z serii XPS wiodą prym w kampaniach marketingowych Della. Bo i jest się czym zachwycać. Jeżeli znacie i kochacie XPS-y, to poczekajcie aż ujrzycie ich najnowsze wcielenie – model XPS 13 Plus.

Nowy niesamowity design

To co najbardziej wyróżnia laptopa XPS 13 Plus, to jego niesamowity design. Dell przeprojektował ten model w sposób, który gwarantuje wyjątkowe doświadczenie produktu, wznosząc korzystanie z niego na nowy poziom komfortu i stylu.

Panel operacyjny robi ogromne wrażenie przede wszystkim swoim minimalistycznym niezwykle eleganckim wzornictwem. Brak wyraźnego oddzielenia klawiatury czy touchpada od obudowy przywodzi na myśl ultra nowoczesne urządzenia z filmów science fiction.

Jak na Della przystało, zadbano o najwyższą jakość materiałów. Obudowa to przyjemne dla oka i dłoni piaskowane aluminium. Po otwarciu klapy zachwyca jednolita szklana podpórka dla nadgarstków, w którą niezauważalnie wkomponowano nadzwyczaj duży touchpad. Do wyboru mamy dwie atrakcyjne wersje kolorystyczne laptopa – grafitową i platynową.

Bezkrawędziowa klawiatura, ogromy touchpad, plus…

Klawiatura „edge-to-edge” (od krawędzi do krawędzi) oznacza wygodne, wyjątkowo duże jak na ten rozmiar laptopa klawisze o bardzo wąskich szczelinach. Nadzwyczaj duży touchpad został elegancko wkomponowany w szklaną podpórkę na nadgarstki. Zajmuje on jej środkową część, ale jest całkowicie niewidoczny. Choć nie ma widocznych znaczników wskazujących, gdzie kończy się jego powierzchnia, korzysta się z niego intuicyjnie i przyjemnie dzięki dotykowym czujnikom sprzężenia zwrotnego, które symulują wrażenia.

Mamy tu jeszcze jeden atrakcyjny „plus”. Aby poprawić funkcjonalność i utrzymać odpowiednią termikę urządzenia, producent zastąpił klawisze funkcyjne bardzo udanym wizualnie i ergonomicznie rozwiązaniem. Jest to umieszczony nad klawiaturą pasek z pojemnościowymi przyciskami dotykowymi LED, które podświetlają się tylko wtedy, gdy używamy danej funkcji.

Doskonałe specyfikacje i wydajność

Dell XPS 13 Plus to najmocniejszy komputer tej serii o przekątnej 13” i prawdopodobnie najmocniejszy w swojej klasie. Według niektórych porównań wydajność tej maszyny jest nawet dwukrotnie wyższa niż poprzedniego modelu XPS 13 9310.

Konfigurując swojego XPS-a 13 Plus macie do dyspozycji mobilne procesory Intel Core 12. generacji z serii P i5 lub i7 o mocy 28W. Pamięć RAM została tu podniesiona do szybszego LPDDR5-5200MHz. Jest ona dwukanałowa, ale zintegrowana z płytą główną. Oznacza to, że nie ma możliwości dokonania jej upgradu po zakupie. Dlatego, jeżeli zakładacie większe obciążenia, od razu pomyślcie o wyższej pojemności. Do wyboru macie od 8 do 32GB.

Da się natomiast upgradować dysk SSD. Gniazdo m.2 PCIe 4.0 widoczne jest zaraz po zdjęciu dolnej pokrywy laptopa. Możecie więc od razu wybrać pożądaną pojemność (od 512GB do 2TB) lub zaoszczędzić trochę pieniędzy przy zakupie i zwiększyć ją później, w zależności od potrzeb.

Dell XPS 13 Plus został wyposażony w moduły Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.2, dzięki czemu nie będziecie mieć problemu z szybkim bezprzewodowym Internetem czy korzystaniem z ulubionych akcesoriów peryferyjnych.

Trzy świetne wyświetlacze do wyboru

Podobnie jak jego poprzednik, Dell XPS 13 Plus oferuje doskonały wybór niesamowitych wyświetlaczy w formacie 16:10.

Jeżeli zależy wam na bardziej budżetowym rozwiązaniu lub dłuższym czasie pracy na baterii, wybierzcie panel FHD+ (1920×1200). Jeśli natomiast marzycie o niezrównanej jakości obrazu, postawcie na UHD+ (3840×2400). Dostępna jest również pośrednia opcja OLED 3,5K – bardziej zaawansowana niż standardowe FHD+, ale mniej energochłonna niż pełne UHD+.

Wszystkie trzy wyświetlacze zapewnią wam doskonały kontrast i paletę kolorów. Są przy tym dostępne w technologii dotykowej. 500-nitowe ekrany FHD+ i UHD+ należą do najjaśniejszych wyświetlaczy na rynku. Jasność ekranu OLED 3,5K jest niewiele niższa i wynosi 400 nitów.

Poczwórne głośniki i podwójny Thunderbolt 4

Projektując XPS-a 13 Plus Dell zadbał nie tylko o doskonałe wrażenia wizualne, ale również dźwiękowe. Dodano dwa nowe skierowane w górę głośniki, które umieszczono pod klawiaturą. Emitowany z nich dźwięk przechodzi przez wąskie szczeliny między klawiszami. Zestaw ten uzupełniają standardowe skierowane w dół głośniki XPS na spodzie laptopa.

Pozostając w temacie dźwięku, warto pamiętać, że XPS 13 Plus nie posiada gniazda słuchawkowego 3,5mm. Złącza w tym modelu zostały ograniczone do zaledwie dwóch portów Thunderbolt 4. Niektórym z was może to przeszkadzać, chociaż Bluetooth 5.2 obsługuje bezprzewodowy dźwięk. XPS 13 Plus jest natomiast kompatybilny z najlepszymi stacjami dokującymi Thunderbolt 4, co daje wam możliwość dowolnego rozszerzania ekosystemu.

Więcej z tej kategorii