Chcesz się dokształcić, aby zmienić pracę? Oto ciekawe kursy uniwersyteckie, które zrobisz zdalnie.

Powered by

Pandemia koronowirusa przyniosła oczywiste zmiany w podejściu do pracy i nauki na całym świecie. Jedną z takich zmian była konieczność edukacji online, a pozytywną konsekwencją tego zjawiska duży wzrost bardzo ciekawych kursów uniwersyteckich, z wielu różnych dziedzin, które możesz zrobić zdalnie.

To dobra wiadomość, upowszechnia bowiem jeszcze bardziej dostęp do wiedzy i pozwala na przystąpienie do tych szkoleń każdemu, niezależnie od miejsca zamieszkania czy pracy. Proponujemy ci przegląd kilku ciekawych szkoleń uniwersyteckich   z bardzo szerokiej oferty. Możesz skorzystasz z którejś rekomendacji albo potraktować to jako inspirację i impuls do poszukiwania własnej ścieżki. Zachęcamy. Być może też to początek zaskakujących zmian w twoim życiu lub wstęp do niecodziennej pasji? 

Usprawnij swoją codzienną pracę

Na początek zacznijmy od podstaw. Jeżeli jesteś świeżo upieczonym Uzdalnionym albo pomimo stażu nadal borykasz się z problemami organizacyjnymi i motywacyjnymi, proponujemy ci krótki, 2 godzinny kurs online, organizowany przez SWPS na temat skutecznej organizacji i efektywnej pracy zdalnej.

Szkolenie porusza zagadnienia związane z wyznaczaniem sobie celów i sprawnym zarządzaniem zadaniami, trafnym formułowaniem pytań oraz komunikacją.

Kurs opiera się na metodach coachingowych, w których dorobku możemy znaleźć wiele pomocnych wskazówek. SWPS ma w swojej ofercie znacznie więcej kursów i szkoleń, dlatego zachęcamy cię do przyjrzenia się jego ofercie tutaj: Narzędzia coachingowe usprawniające codzienną pracę / pracę zdalną.

Game is not over. To dopiero początek

Jeżeli w wolnej chwili lubisz zrelaksować się przy dobrej grze może chciałbyś zajrzeć trochę głębiej i zobaczyć jak wygląda proces ich tworzenia? Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego organizuje kurs skierowany do osób, które nigdy wcześniej nie zajmowały się projektowaniem gier i nie mają w tym temacie doświadczenia.

Podczas 30-stu godzin zdalnego szkolenia, zostaniesz zapoznany z podstawami teoretycznymi ale i praktycznymi projektowania gier, więc będziesz miał okazję stworzyć coś własnego. 

Quo vadis? czyli gdzie prowadzą człowieka nowe technologie 

Dwuletnie dzieci swobodnie obsługujące aplikacje na smartfonie, TikTok’owe challenge, fake newsy czy manipulowanie przestrzenią social media by wpływać na wyniki wyborów politycznych to już nasza codzienność i tylko nieliczne przykłady wpływu technologii na funkcjonowanie ludzi i społeczeństw. Zagadnienie jest szerokie i niezwykle interesujące. Dokąd prowadzą nas te procesy, jakie zmiany już wywołały, a jakie jeszcze na nas czekają? AI, VR, AL: co kryje się za tymi skrótami i jakie ma to znaczenie dla naszego codziennego funkcjonowania?

Dziewczynka wita się z robotem
Photo by Andy Kelly on Unsplash

Te i wiele innych tematów zostanie poruszonych na rozbudowanym kursie „Antropologia designu i nowych technologii”, organizowanego przez Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego.

Jeżeli chcesz poznać antropologiczne i socjologiczne aspekty nowych technologii oraz dowiedzieć się jaki mają wpływ na marketing, design, biznes i popkulturę, na pewno będziesz miał na to okazję podczas 46 godzin kursu.

Kusząc się o zupełnie subiektywną ocenę, program tego szkolenia wydał nam się bardzo interesujący.

Z luksusem ci po drodze? Zrób z tego swój zawód

Spędzając weekend w najlepszym SPA w kraju czujesz, że to twoje miejsce? Wiesz jak wygląda najnowszy model najdroższego zegarka, a świat marek luksusowych pociąga cię i angażuje? A może masz pomysł na stworzenie własnego produktu z najwyższej półki? Znaleźliśmy ciekawe studia podyplomowe dla ciebie.

Elegancki mężczyzna w białej koszuli ze złotym zegarkiem
Photo by Jonathan Francisca on Unsplash

Warszawska SGH przygląda się bliżej dobrom luksusowym oraz sposobom ich zarządzania i przekazuje tę wiedzę swoim studentom. W programie studiów podyplomowych „Zarządzanie Na Rynku Dóbr i Marek Luksusowych” poruszane są aspekty strategiczne, operacyjne, ale też prawne i społeczno-kulturowe.

Dowiesz się o zachowaniach zakupowych tzw. klientów premium, jak badać ten rynek i analizować sytuację marki w kontekście konkurencji, jakiej obsługi wymagają ludzie wybierający dobra luksusowe i co trzeba zrobić żeby zostać brand managerem w tym segmencie.

Niecodzienny kierunek i wyjątkowo rozbudowany program. Łącznie niespełna 200 godzin wiedzy i praktyki, które uzyskasz całkowicie zdalnie. Jeśli czujesz się zaintrygowany, więcej szczegółów znajdziesz na stronie uczelni.

Poprowadź świadomie swoje profile social mediowe

Czujesz, że w swojej codziennej pracy Uzdalnionego potrzebujesz swobodniej poruszać się w przestrzeni mediów społecznościowych? A może chcesz zacząć na tym zarabiać, ale wcześniej musisz zdobyć podstawową znajomość narzędzi i poszczególnych kanałów? Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu ma w swojej ofercie krótkie szkolenie (8h), które dostarcza takiej wiedzy w pigułce.

Od przeglądu głównych kanałów social mediowych, przez sposoby obecności w tej przestrzeni, aż po wytyczne z pisania postów albo doboru hasztagów. Ten kurs to dobry wstęp do rozeznania się w temacie, by móc potem wybrać te aspekty, które chcesz pogłębić. Więcej dowiesz się tutaj.

Design thinking: tak, coś mi to mówi…

 Czy ty również kolejny raz słyszysz o design thinking i niby wiesz o co chodzi, ale poproszony o wytłumaczenie nie potrafiłbyś znaleźć słów? Jeżeli enigmatycznie brzmiące zdanie, że to „metodologia kreatywnego diagnozowania i rozwiązywania problemu” ci nie wystarcza i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, znaleźliśmy ciekawy kurs.

Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego bierze na warsztat design thinking i przez 46 godzin rozkłada go na elementy składowe, byś mógł zrozumieć cały proces i nauczyć się go wdrażać w swojej pracy.

Kurs w głównej mierze zdominowany jest przez warsztaty, które mają sprawdzić wiedzę teoretyczną w praktyce. Service safari, mind mapping, braindumping albo dot voting to słowa, które po szkoleniu nabiorą dla ciebie treści i naprawdę będziesz wiedzieć co oznaczają oraz do czego ich użyć.

Copernicus College – wirtualny uniwersytet za darmo

Na koniec inspiracja w postaci nie jednego kursu, a całej platformy. Z inicjatywy i dzięki finansowaniu Fundacji Centrum Kopernika i Uniwersytetu Jagiellońskiego powstał projekt Copernicus College, na którym każdy, online, zupełnie za darmo, może pogłębić swoją wiedzę z interesującego go tematu.

To pierwsza w Polsce platforma typu MOOC czyli masowych, otwartych kursów online na poziomie uniwersyteckim.

Warunkiem jest rejestracja i uczestnictwo w kilku/kilkunastu modułach, po których następuje egzamin. Zaliczenie go pozwala na pobranie certyfikatu.

Jakie kursy możesz tam znaleźć?

  • Psychologię twórczości”, która przybliży ci teorie procesu twórczego czy rolę emocji w tymże. 
  • Wyobraźnię i kreatywność”, na którym możesz poznać metody jak ćwiczyć i zwiększać swoją kreatywność albo nauczyć się technik twórczego rozwiązywania problemów.
  • Kursy z nauk ścisłych jak „Mechanika klasyczna” czy „Podstawy szczególnej teorii względności”.

Każdy kurs trwa kilkanaście tygodni, po których następuje 2-tygodniowa przerwa techniczna, a po niej rusza kolejna edycja. Jeżeli znajdziesz szkolenie, które cię interesuje, ale niebawem się kończy, poczekaj na otwarcie kolejnej edycji. Ruszy najprawdopodobniej dwa tygodnie po zamknięciu bieżącej. 

Rano dziennikarz, wieczorem fizyk kwantowy

Przeglądając ofertę szkoleń dostępnych zdalnie nie sposób oprzeć się wrażeniu, że wystarczy posiadać komputer z dostępem do Internetu by zdobyć akademicką wiedzę niemal z każdej dziedziny. Wstęp do weterynarii? Proszę bardzo! Pomimo serca humanisty zawsze interesowała cię fizyka kwantowa? Nie ma problemu, szeroka oferta czeka. Trudnością, ale raczej taką z kategorii „problemów pierwszego świata”, staje się nie sam dostęp do wiedzy, a ból decyzyjny, który kurs wybrać. Wachlarz bowiem wydaje się nieograniczony.

Niezależnie od tego na co się zdecydujesz, z całą pewnością może się to okazać pasjonującą przygodą i odświeżającą odskocznią od codzienności. Wystarczy pomysł i odrobina samozaparcia, a nowa przestrzeń i wiedza czekają na ciebie. 

Więcej z tej kategorii