„Czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę?!” To pytanie pojawia się w co drugim artykule na temat generatywnej sztucznej inteligencji. Jest bardzo ogólne i nie ma na nie jednej, jasnej odpowiedzi. Dlatego zamiast snuć katastroficzne wizje, skupimy się na faktach i praktycznych wskazówkach jak wykorzystać narzędzia oparte o AI w swojej codziennej pracy, by ją usprawnić a zaoszczędzony czas zainwestować w swój rozwój lub realizację projektów, na które nie mogliśmy do tej pory znaleźć przestrzeni.
Co wiemy co generatywnej sztucznej inteligencji? „Zadomowiła się” wśród nas a tempo jej rozwoju jest rewolucyjne. Bez precedensu w historii ludzkości. Dlatego zamiast zaprzeczać rzeczywistości czy kurczowo trzymać się myśli spod znaku racjonalizacji, że „GenAI to ciekawe zjawisko, ale mnie nie dotyczy”, może lepiej zacząć wykorzystywać rozwiązania oparte o AI i dzięki temu zyskać nowe kompetencje oraz korzyści na bardzo wielu polach.
Jak podkreślają specjaliści zajmujący się tematem AI: pomimo bardzo wysokiej świadomości istnienia wielkich modeli językowych, ciągle niewiele osób w swojej codziennej pracy wykorzystuje je, by ułatwić sobie wykonywanie swoich zawodowych obowiązków.
Dlatego przygotowaliśmy naszą subiektywną i zupełnie nie wyczerpującą tematu listę narzędzi, które warto poznać i wdrożyć w codziennej pracy.
1. ChatGPT – twój asystent, researcher, planner
Oto sprawca całego tego zamieszania – chatbot opracowany przez OpenAI, który pojawił się na rynku w listopadzie 2022 roku. Jest na bieżąco aktualizowany, a najnowsza wersja GPT-4 dostępna jest od marca 2023 roku. Dlaczego mówimy o rewolucji? Chodzi zarówno o tempo przyrostu użytkowników, ChatGPT w ciągu dwóch miesięcy zyskał 100 milionów użytkowników, jak i sposób w jaki się go używa. Otóż nie trzeba mieć żadnych szczególnych umiejętności by się nim posługiwać. Użytkownicy mogą z nim rozmawiać w swoim języku, a to narzędzie dostosowuje się do użytkownika. Kolejna rzecz- to darmowe (najnowsza aktualizacja jest płatna, poprzednia wersja jest bezpłatna), w pełni dostępne narzędzie, które dla (za) nas pracuje.
W jaki sposób? Sprawdź co może dla ciebie zrobić ChatGPT:
- Napisze za ciebie email – Nie musisz zastanawiać się nad odpowiedzią, sposobem skonstruowania maila czy gramatyką. Wystarczy, że skopiujesz maila, jakiego otrzymałeś/-łaś i poprosisz ChatGPT o napisanie odpowiedzi. Możesz określić ton odpowiedzi oraz co powinna zawierać. Gotowe. Kilka sekund i oszczędzony czas, oraz twoja energia. Oczywiście otrzymaną wiadomość możesz potem zmodyfikować lub uzupełnić wedle swojego uznania.
- Zrobi za ciebie research – Zapytanie wpisywane do przeglądarki, potem odwiedzanie kolejno kilkunastu stron www. Następnie sporządzanie listy. Szukanie dalej. Odwiedzanie kolejnych stron. Kolejne minuty, godziny. Tak do tej pory wyglądał research, który teraz możesz otrzymać w ułamku sekundy. W zależności od potrzeby możesz zapytać o listę 10 najbardziej uznanych naukowców z danej dziedziny, potem poprosić o listę kolejnych 20. Możesz zapytać o instytucje, wątki, wydarzenia, a otrzymany materiał potem zweryfikować i krytycznie wybrać odpowiadające ci punkty.
- Napisze za ciebie konspekt prezentacji lub pracy – Jeżeli poprosisz ChatGPT o to, by zrobił ci konspekt na temat danego zagadnienia na pewno część punktów pokryje się z twoimi założeniami, ale możesz spodziewać się też wątków, o których byś nie pomyślał/-ła a dobrze dopełniają poruszane zagadnienie.
Możesz, a nawet powinieneś zadawać różne pytania, czasami przewrotne. Na przykład: „Podaj trzy najbardziej nieoczywiste fakty” lub „Jaki aspekt tego zagadnienia budzi największe kontrowersje”. - Zaplanuje twoją podróż – Planowanie wyjazdu może być bardzo przyjemną częścią budowania nastroju na nadchodzący urlop. Bywają jednak wyjazdy służbowe, które są niespodziewane bądź mają bardzo nietypowy charakter. Polecenia w social media czy na blogach nie mają wtedy dla nas szybkiej ani trafnej odpowiedzi. Ponownie, z pomocą przychodzi ChatGPT. Zapytanie w stylu „Będę jeden dzień w Berlinie i uwielbiam sklepy z modelami do sklejania, jakie miejsca polecasz” lub „Lecę na 3 dni na Maltę z dziećmi. Jedno ma 5 a drugie 6 lat, jakie miejsca powinniśmy odwiedzić” w kilka sekund przyniesie ci satysfakcjonującą odpowiedź.
- Zrobi listę rzeczy, o których musisz pamiętać – Poruszasz się w nowym dla siebie temacie? Zapytaj ChatGPT o listę rzeczy niezbędnych do realizacji danego zadania.
Przykładów oczywiście jest nieskończenie wiele. „Lista rzeczy niezbędnych w apteczce podczas wycieczki szkolnej”, „lista rzeczy, które musisz zrobić, by zorganizować konferencję prasową” czy „lista niezbędnych dokumentów przy rejestracji spółki”.
2. MEM – notatki twoje i twoich współpracowników ujarzmione
To jedna w wielu aplikacji, która optymalizuje sposób robienia i organizowania notatek. W ramach tego narzędzia można wgrywać pliki, dodawać notatki czy tworzyć bazę wiedzy. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji MEM pozwala na przeszukiwanie wszystkich treści, daje możliwość generowania podsumowania tekstów lub w razie potrzeby może dokończyć pisanie za użytkownika.
3. Film z YouTube obejrzany i streszczony przez AI
Nie masz czasu lub możliwości zapoznać się z całym materiałem zamieszczonym na YT, ale potrzebujesz wiedzieć czego dotyczy? To narzędzie to perełka, którą na pewno docenisz.
ChatTube streszcza video z YouTube, w czasie rzeczywistym odpowie na twoje pytania, napisze dla ciebie streszczenie, a jeżeli będzie coś niezrozumiałego, możesz dopytać o dany punkt i uzyskać odpowiedź. Słowem: możesz porozmawiać z materiałem video na jego własny temat i jeszcze poprosić, żeby wykonał za ciebie pracę. Na przykład „Ułóż trzy zagadki na temat poruszany w tym materiale”, „Stwórz 10 pytań do testu dla ucznia 4 klasy szkoły podstawowej, na podstawie tego materiału”… i wiele wiele więcej. Czapki z głów.
4. Cyfrowy native speaker, który dostępny jest dla ciebie 24h na dobę
Dzięki aplikacjom językowym opartym o AI możesz naprawdę szybko i w atrakcyjnej formie nauczyć się dowolnego języka. Jednym z przykładowych narzędzi jest TalkPal. To oparty na GPT digitalowy edukator językowy. Możesz wybrać jeden z kilkudziesięciu dostępnych języków, czatować z nim na interesujący ciebie temat, w ten sposób jeszcze bardziej zaangażować się w naukę. Możesz oczywiście pisać, nagrywać wiadomości i odbierać wiadomości nagrane realistycznym głosem. To nie koniec, ponieważ narzędzie w czasie rzeczywistym „uczy” się twojego sposobu przyswajania wiedzy, daje ci spersonalizowane informacje zwrotne i sugestie, które pomogą ci przyspieszyć opanowanie języka. To rozwiązanie jest niezwykle ciekawe nie tylko do nauki czołowych języków, ale też tych których nauczycieli trudniej znaleźć, jak np. Koreański czy Fiński. W myśl powiedzenia „nie od razu Kraków zbudowano” możesz zacząć małymi krokami, po 20 minut dziennie do porannej kawy, a po roku znajdziesz się w zupełnie innym miejscu, na zupełnie innym poziomie. Możesz poszerzyć swoje kompetencje językowe z wieloma innymi narzędziami jak na przykład Makes YouFluent lub jeżeli chcesz skoncentrować się na angielskim ELSA Speak
5. Zostaw zrobienie prezentacji AI
To naprawdę tak działa… Możesz mieć prezentację o dowolnej, nawet abstrakcyjnej tematyce i dowolnym stopniu szczegółowości w kilka sekund. Po wygenerowaniu prezentacji możesz poprosić o zmianę wyglądu, zaznaczyć dany slajd i zlecić zgłębienie danego zagadnienia, wszystko dzięki Gamma.app.
Kto spędził godziny w pracy przesuwając kolejne kształty na slajdzie w PowerPoint, by były równo z „prowadnicami”, albo wyszukiwał „sposobów animacji” tak, by prezentacja nie wyglądała jak stworzona w 2005 roku, ten wie, że właśnie oszczędził niezliczone roboczogodziny na wątpliwie przyjemnej czynności.
6. Talent artystyczny zostaw AI, skoncentruj się na pomyśle.
Wpisz zapytanie i zobacz jaką grafikę otrzymasz. Dzięki takim narzędziom jak Stable Diffusion Art i jej pokrewnym, możesz szybko zaprojektować grafikę, wygenerować dowolne zdjęcia, rysunek w określonej przez ciebie estetyce i jak w przypadku innych przywołanych wyżej aplikacji, wejść z nią w interakcję i „wspólnie” wypracować ciekawy i pożądany przez ciebie rezultat. W ten sposób możesz wygenerować ilustrację do twojego artykułu, okładkę swojej książki czy kontent na swój kanał w mediach społecznościowych.
7. OK, to kto prześle podsumowanie tego spotkania?
Turbo skomplikowane spotkanie, na którym poruszono wiele wątków, a ty nie wiesz czy wszystko masz zanotowane. Albo przykład z drugiego bieguna: spotkanie, z którego trudno wyciągnąć esencję, nie do końca wiesz, jak je podsumować? Nie musisz. Nie trać czasu na takie czynności. Dzięki aplikacjom opartym oczywiście o AI będącym asystentem głosowym, po zakończonym spotkaniu otrzymasz na maila transkrypcję spotkania oraz notatki w określonym przez ciebie stopniu szczegółowości. Dla przykładu Fireflies.ai stworzyła asystenta o nazwie Fred, którego można zintegrować z wiodącymi platformami do prowadzenia telekonferencji, takimi jak Zoom, Google Meet. Webex oraz Microsoft Teams.
Jak działają takie narzędzia? Aplikacja „wdzwania się” na spotkanie, nagrywa ja, dokonuje transkrypcji całości a następnie wyciąga esencją przesyłając mailowo do wszystkich uczestników spotkania. Podobnych aplikacji jest oczywiście wiele, a ich wybór zależy od osobistych preferencji.
Zdecydowanie warto pracować z narzędziami opartymi o AI. Eksperymentować, zdobywać kompetencje zadawania odpowiednich pytań. Ponieważ parafrazując nieco na potrzeby tego artykułu zasadę treasure in, treasure out, jeżeli zadamy bardzo dobre pytanie, otrzymamy bardzo dobrą odpowiedź i tego też można się nieustannie uczyć w pracy z wielkimi modelami językowymi. Do czego was serdecznie zachęcam.