Komputer to podstawowe narzędzie pracy każdego cyfrowego twórcy. Nagrywanie i strumieniowanie materiałów wideo, pisanie artykułów, projektowanie i obróbka grafiki, programowanie – wszystko to powoduje spore obciążenia sprzętowe. Dlatego warto zadbać o to, aby nasz sprzęt to udźwignął. Oto kilka rad od ekspertów Dell.
Obecnie na rynku jest tak wiele opcji i konfiguracji sprzętowych, do tego o mocno zróżnicowanych cenach, że z łatwością można się w tym pogubić. Aby tego uniknąć, omówmy najważniejsze z punktu widzenia twórców podzespoły komputera.
Dysk SSD to podstawa
Niezależnie od tego jakie treści tworzysz, szybki dysk SSD to absolutna podstawa każdego komputera i efektywnej pracy na nim, bez nerwów na nieustanne aktualizacje systemu czy trwające w nieskończoność jego uruchamianie. Na komputerach z tradycyjnymi nośnikami HDD, rozruch Windowsa potrafi trwać irytująco długo. Start systemu na szybkim dysku SSD zajmuje dosłownie kilka sekund, co umożliwia natychmiastowe spisanie ważnej myśli, optymalne zagospodarowanie kilkunastu wolnych minut na dopisanie paru linijek kodu, uruchomienie kompilacji czy zgranie zdjęć/filmów do projektu.
Na szczęście dyski SSD jako partycje systemowe stają się powoli standardem w większości notebooków, nie tylko tych gamingowych. Inną kwestią pozostaje rozmiar takiej partycji. O ile blogerowi z powodzeniem wystarczy dysk SSD o pojemności 250 GB, o tyle YouTuberzy, streamerzy czy projektanci grafiki 3D mogą już potrzebować dodatkowej przestrzeni na gry, aplikacje lub pliki źródłowe swoich projektów. Można wówczas rozważyć HDD jako dodatkową przestrzeń na dane.
Wydajny procesor dla płynnej pracy
Jeśli rdzeń komputera czyli jego procesor CPU będzie słaby, to żadna karta graficzna czy pamięć RAM go nie uratują. Wolne procesory mogą stać się tak wąskim gardłem zestawu komputerowego, że nawet realizacja kilku prostych procesów jednocześnie przyprawi cię o nerwy z powodu niepotrzebnie wydłużonego czasu oczekiwania. Jeśli zatem nie chcesz cierpieć podczas przeglądania Internetu na wielu zakładkach przeglądarki jednocześnie czy czekać w nieskończoność, aż twój zmontowany film lub zaawansowana grafika 3D w końcu się wyrenderuje, od razu wybierz laptopa opartego na procesorze wysokiej klasy.
Dla twórców treści tekstowych, których praca obejmuje głównie wpisy na blogu czy artykuły dla serwisów internetowych, w zupełności wystarczą procesory Intel Core i3 lub ich odpowiedniki od AMD Ryzen 5. Jeśli jednak zajmujesz się tworzeniem grafiki, materiałów na YouTube czy streamowaniem wideo w wysokiej jakości, koniecznie pomyśl o wyższej serii procesora. AMD Ryzen 7 i Ryzen 9 oraz ich konkurencja w postaci Intel Core i5, i7 czy i9 to podzespoły wysokiej klasy, które dzięki kilku rdzeniom i wsparciu wielowątkowości radzą sobie błyskawicznie z wieloma zaawansowanymi zadaniami jednocześnie. Inwestycja w dobry procesor szybko ci się zwróci w postaci zaoszczędzonego czasu i poprawy jakości pracy twórczej.
Szybka karta graficzna – do obróbki grafiki i edycji wideo niezbędna
Procesor laptopa jest w stanie w zasadzie sam zapewnić wysoką wydajność w zdecydowanej większości aplikacji codziennego użytku. Jednak do zastosowań profesjonalnych, na przykład pracy z grafiką czy nagrywania materiałów z wymagających gier wideo, niezbędna będzie dedykowana karta graficzna.
Już samo uruchomienie zaawansowanego projektu grafiki 3D, nakładanie wielu filtrów
i profesjonalna korekcja zdjęć cyfrowych lub włączenie wymagającej gry wideo może okazać się dla zintegrowanych układów graficznych sporym wyzwaniem. Dlatego tworząc treści oparte na grafice, od razu warto wziąć pod uwagę laptopa z dedykowaną kartą nVidia czy AMD. Grafiki takie jak nVidia GeForce RTX3060 (lub wyższe) czy AMD Radeon RX 6600 to układy, na których można polegać realizując złożone projekty.
Pamięć operacyjna RAM – jej nigdy za wiele
Można powiedzieć, że pamięć RAM to taki cichy bohater naszego laptopa, strażnik porządku oraz płynnej pracy. Być może RAM nie jest odpowiedzialny za wyświetlanie pięknej grafiki, błyskawiczną prędkość renderowania czy szybkie kopiowanie i przenoszenie plików, ale spróbujcie tylko popracować na zawalonym aktualizacjami i aplikacjami Windowsie mając do dyspozycji 4GB pamięci RAM… Spojler – nie da się.
W dzisiejszych czasach 8GB to absolutne minimum do pracy w systemie Microsoft, ale zdecydowanie bezpieczniej będzie poszukać sprzętu z 16GB pamięci operacyjnej na pokładzie. Uruchomienie kilkunastu kart przeglądarki, przeprowadzanie aktualizacji systemu w tle, praca oprogramowania antywirusowego, a przy tym gry, program do montażu, aplikacja do edycji fotografii to całkiem dużo procesów do jednoczesnego ogarnięcia. Minimum 16GB pamięci RAM sprawi, że przeskakiwanie między nimi wszystkimi będzie płynne i szybkie. Warto!
Ekran – jaki rozmiar i technologia?
Czasy, w których ekran miał po prostu wyświetlać obraz w jakiejkolwiek czytelnej jakości minęły bezpowrotnie. Dziś dobieramy wyświetlacze do konkretnych zastosowań.
Ekran dla gracza? Powinien być odpowiednio duży, najchętniej w 4K, a co najważniejsze o wysokiej częstotliwości odświeżania. Do prostych gierek wystarczy oczywiście podstawowy monitor z ekranem FullHD i odświeżaniem 60Hz, ale zaawansowany gracz na pewno doceni szybkie matryce 144Hz lub więcej. Granie w dynamiczne gry na tego typu wyświetlaczu zapewnia niespotykaną płynność, precyzję i daje znaczną przewagę na polu walki.
Graficy i programiści, dla których szybkość odświeżania ma mniejsze znaczenie, powinni postawić na największą przekątną i jak najwyższą rozdzielczość. Praca na ekranie o rozdzielczości 3840×2160 pikseli znacznie poprawi twój komfort, na przykład umożliwiając przeglądanie wielu linijek kodu jednocześnie czy pozwalając na precyzyjne modelowanie skomplikowanych grafik dzięki wysokiej szczegółowości obrazu.
Kolejnym niezwykle ważnym parametrem, na jaki powinni zwrócić uwagę twórcy zajmujący się grafiką czy obróbką zdjęć, jest głębia kolorów wyświetlacza. Zazwyczaj wyrażana jest
ona w procentowej wartości pokrycia palet sRGB oraz Adobe RGB. Im wyższa wartość, tym lepiej. Co jednak oznaczają te standardy i czym się różnią?
Tryb sRGB stosuje się w oprogramowaniu i sprzęcie: systemach operacyjnych, monitorach, drukarkach czy aparatach cyfrowych. Największą zaletą tego międzynarodowego standardu jest jego powszechność. Ponieważ jest używany praktycznie wszędzie, to różnice kolorów pomiędzy poszczególnymi urządzeniami są niemal niezauważalne. W praktyce oznacza to, że zdjęcie, które zgrasz z aparatu, będzie tak samo wyglądać na monitorze oraz po wydrukowaniu go na drukarce.
Z drugiej strony sRGB nieco ogranicza zakres wyświetlanych kolorów, dlatego graficy powinni raczej szukać laptopa z wysokim odwzorowaniem Adobe RGB, najlepiej 100%-owym. Jest to alternatywny standard oferowany przez Adobe Systems, powszechnie stosowany na przykład w przemyśle drukarskim. Zakres odtwarzanych tonów jest tu szerszy niż w przypadku standardu sRGB, co w praktyce przekłada się na większą szczegółowość i żywsze kolory obrazu.
Kończąc temat wyświetlacza zwróćmy uwagę na jeszcze jedną jego cechę, bardzo ważną dla osób często pracujących w terenie czy w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu. Wybór matrycy błyszczącej w tego typu okolicznościach będzie błędem, który znacząco pogorszy komfort pracy. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się tu matryca matowa, której niestraszne są mocne promienie słońca. Obraz na nich wygląda cieplej i jest po prostu bardziej czytelny. Jeśli więc masz zamiar blogować siedząc na ławce w parku, pomyśl o matowej matrycy o jak najwyższej jasności.
Kup sprzęt dobrany do swoich potrzeb, nie przepłacaj za coś, czego nie wykorzystasz
Jak zatem dokonać najlepszego wyboru laptopa do pracy twórczej? Oczywiście można wyszukać w Internecie najdroższy dostępny sprzęt i na pewno zaspokoi on większość twoich potrzeb. To jednak nie sztuka. Sztuką jest kupić satysfakcjonujący sprzęt w możliwie najlepszej cenie i mam nadzieję, że ten artykuł trochę wam w tym pomoże.
Poznaj linię laptopów Dell XPS dedykowaną dla cyfrowych twórców >>>