Odzyskaj produktywność i motywację w 25 minut - poznaj metodę Pomodoro!

28.10.21
Powered by

Wziąłeś na siebie za dużo? Zlecenie goni zlecenie, a ty nie wiesz jak to wszystko ułożyć? A może po prostu opanowała cię prokrastynacja i zupełnie nie masz mocy, żeby wyjść z jej cienia?

Terminy gonią, frustracja rośnie, a wraz z nią zniechęcenie. Jest jednak coś naprawdę drobnego, co możesz zrobić, by przełamać impas. Spróbuj metody pracy Pomodoro.

Na czym polega Pomodoro?

Metoda zakłada pracę w krótkich interwałach czasowych. 25 minut pracy i koncentracji na JEDNYM(!) zadaniu, potem przerwa 5 minut. 5 minut na przyjemności: kawa, przekąska, spacer po pokoju, zupełne odstawienie zadania na bok.

Robienie przerwy jest kluczowe! Nie rezygnuj z niej, mimo że to kuszące, nie przedłużaj czasu pracy. Kiedy pracujesz, działaj pełne 25 minut.

Ważne, żebyś wtedy nie robił nic innego. Nie sprawdzaj social mediów, nie klikaj w newslettery, nie odbieraj telefonów. To tylko 25 minut, świat bez ciebie się nie zawali. Do wszystkiego odniesiesz się po skończonym Pomodoro.

Skoncentruj się na jednym zadaniu. Multitasking jest przereklamowany!

Zanim zaczniesz pracę, zrób listę swoich zadań do wykonania. Postaraj się ułożyć je od najważniejszego w dół. Włącz timer na 25 minut i zacznij realizację pierwszego zadania. Możesz wykorzystać stoper w telefonie, timer kuchenny albo timer Pomodoro online.

Pomodoro online Timer, który zwiększa produktywność podczas pracy i nauki

Ważne żebyś widział upływający czas i żeby dźwięk poinformował cię o jego zakończeniu. Zadbaj o to, żeby podczas trwania Pomodoro pracować tylko nad wyznaczonym zadaniem. W trakcie pewnie przyjdzie ci do głowy sto różnych rzeczy, które musisz zrobić: zapłacić rachunek, odpisać znajomej, przeorganizować biurko… nie rób tego.

To tylko 25 minut, które poświęć na pracę i intensywną koncentrację tylko na niej. 

Prawdopodobnie zaskoczy cię jak dużo można zrobić w tak krótkim czasie, jeżeli skupisz się tylko na jednym zadaniu.

Dłuższa przerwa też jest potrzebna

Metoda zakłada też dłuższą przerwę. Po 4 Pomodoro robisz sobie od 20-30 minut przerwy. Postaraj się wtedy zupełnie oderwać od pracy. Usiąść na balkonie, położyć na łóżku, ograniczyć bodźce, żeby naładować akumulatory.

Dlaczego to działa? 

Ta metoda jest zaskakująco skuteczna. Powodów jest wiele.

  • Po pierwsze to bardzo krótki czas pracy, „tylko 25 minut”. Z każdą, nawet najpilniejszą rzeczą, która może cię odciągnąć od zadania i zdekoncentrować możesz tyle poczekać. Nawet ważny klient nie będzie miał za złe, kiedy oddzwonisz po 25 minutach.
  • W dni, w które zupełnie brak ci motywacji i najzwyczajniej w świecie nie chce ci się pracować, możesz powiedzieć sobie „Ok, zacznę od jednego Pomodoro. Zajmie mi to tylko 25 minut, potem zdecyduję czy pracować dalej czy odpuścić”.  W ten sposób praca zwykle idzie dalej, a niechęć mija.
  • Po trzecie, widzisz upływający czas, który jest motywacją. Jeżeli w trakcie pracy przychodzi kryzys lub chęć zrobienia czegoś jeszcze, powstrzymujesz się, bo wiesz, że do końca zostało niewiele.  Działa to też w drugą stronę, czasami chcesz pracować szybciej, bo widzisz jak szybko umyka czas.
  • W tak małych odcinkach czasowych jesteś w stanie całkowicie się zmotywować
    i działać w największym skupieniu. Efekty są zaskakujące i bardzo satysfakcjonujące.
  • I jeszcze kluczowa kwestia. Przerwy. Pozwalają na regenerację, odświeżenie głowy i chwilę oddechu, przez co racjonalnie rozkładasz swoje siły. Nie wyczerpujesz swoich zasobów zbyt szybko. 

Z życia wzięte

Pozwól, że na koniec podzielę się tak zwaną historią prawdziwą. Kilka lat temu poleciłam Pomodoro mojemu ówczesnemu szefowi. Po dwóch dniach przyszedł do mnie i w żartobliwym tonie powiedział, że „metoda super, tylko kolejny dzień od 14 nie ma co robić, bo wszystkie zadania już zrealizował”. Przełam impas, nie daj się prokrastynacji i działaj realizując małe zadania. W tym wszystkim pomoże ci Pomodoro.

Więcej z tej kategorii