Elegancki i wydajny sprzęt dla menadżera. Z nim będziesz bezkonkurencyjny

25.07.22
Powered by

Idealny laptop dla menedżera, czyli jaki? Mobilny (lekki!), wydajny, niezawodny i długo pracujący na baterii. Oraz skrojony na miarę współczesnego menadżera – elegancki i designerski. Wszystkie te cechy mają laptopy Dell z linii XPS, stworzone dla biznesu, menadżerów i twórców. Z takim sprzętem łatwiej być kreatywnym, lekko i z klasą sprostać codziennym wyzwaniom, których pełno w pracy menadżera.

Jak wygląda przeciętny dzień pracy menadżera? Spotkania, praca w biurze, prezentacje, podróże, zoomy. A wieczorem rozrywka. Idealnie, jeśli te wszystkie zadania można w sposób komfortowy, sprawny i niezawodny zorganizować na jednym laptopie.  

Aby to osiągnąć, z nowej, bezkonkurencyjnej linii laptopów XPS od Dell najlepiej przyjrzeć się modelom XPS 13 9320 Plus oraz XPS 13 9315. Ten pierwszy to tytan pracy, wyposażony w mocarne podzespoły, które zdołają udźwignąć nawet najcięższe, wielogodzinne zadania. Jest przez to odrobinę grubszy i cięższy od 9315, ale nadal jest to laptop bardzo smukły (15,28 mm) i lekki (1,24 kg). To w tym modelu spotkamy najbardziej innowacyjne rozwiązania inżynierów Dell. Jeśli nie zależy nam na aż tak dużej mocy podzespołów i chcemy za to mieć sprzęt jeszcze bardziej mobilny, świetnym rozwiązaniem będzie XPS 9315, ważący 1,17 kg i smukły na 13,99 mm.

Spotkania online i real – długi czas pracy na baterii, wydajność i design

Wielogodzinne spotkania „na mieście” wymagają sprzętu, który ma odpowiednią moc i baterię. Seria XPS nie uznaje tu kompromisów. Model 13 Plus ma naprawdę power – połączenie najnowszego procesora Intel Core 12. generacji z serii P (TDP 28W) z nawet 32GB pamięci RAM gwarantuje osiągi na najwyższym poziomie. Zastosowanie tak potężnych podzespołów pozwoliło na uzyskanie wydajności nawet 2 razy wyższej niż w modelu 9315. Dodatkowo komfort i płynność pracy zatroszczy się wydajny dysk SSD o pojemności nawet 1TB i błyskawicznie szybkie Intel Killer Wi-Fi 6E.

Model 9315 także uwielbia multitasking – z najnowszymi procesorami Intel Core 12. generacji z serii Y lub U, które są o 1 klasę niżej, jeśli chodzi o moc w porównaniu do P obecnych w modelu 9320 Plus, identyczną pamięcią RAM 32GB i dyskiem SSD o pojemności 1TB udźwignie pracę na wielu polach i zadaniach. Mamy tu tak samo szybkie Intel Killer Wi-Fi 6E.

W modelu 9315 umieszczono więcej złączy (Thunderbolt 4, USB-C, USB-A i mini jack 3,5 mm); w modelu 9320 Plus zastosowano ich mniej (2 x Thunderbolt 4), aby maksymalnie do obecnej w nim mocy wysmuklić obudowę i powiększyć klawiaturę, która jest tu naprawdę bardzo wygodna i duża.

Laptop XPS 13 Plus 9320

Mniejsza płyta główna w modelu 9315 pozwoliła na zmieszczenie pojemnej baterii pozwalającej pracować nawet do 12 godzin na jednym ładowaniu podczas przesyłania strumieniowego Netflix, z wyświetlaczem Full HD+ lub do 7 godzin w opcji 4K+. To solidne liczby i najprawdopodobniej wystarczające, aby przetrwać dzień bez konieczności ładowania.

Podobne osiągi zanotowano w modelu 9320 Plus. Express Charge pozwala naładować baterię od 0% do 80% w zaledwie godzinę. Funkcją wydłużającą życie baterii jest z kolei ExpressSign, która inteligentnie zarządza naszym laptopem – wygasza go, kiedy się od niego oddalamy i przywraca do sprawności, kiedy znowu pojawiamy się w jego zasięgu.

Laptop dla współczesnego menadżera

Seria XPS jest dopracowana w każdym calu i skrojona na miarę współczesnego menadżera – elegancka i z charakterem. Występuje w dwóch wersjach kolorystycznych. Platynowo-srebrna obudowa została skontrastowana z czarnym karbonowym wnętrzem. Materiał użyty do tego celu jest maksymalnie wytrzymały, dlatego stosuje się go między innymi w przemyśle kosmicznym. Z kolei jaśniejszy, „mroźny” odcień szarości uzupełniono wnętrzem w kolorze arktycznej bieli. Zostało ono wykonane ze specjalnej mieszanki tkanego włókna szklanego, nad którym inżynierowie Dell pracowali przez wiele miesięcy.

Dell XPS 9315 i 9320 to modele, w których konstrukcji oprócz aluminium, wykorzystano włókno szklane. Znajduje się ono w panelu pod nadgarstkami, wokół touchpada, gdzie do tej pory stosowano włókno węglowe. Aluminium jest bardzo chłodnym materiałem (stąd bywa niekomfortowe, kiedy kładzie się na nim nadgarstki), z kolei przy bardzo wysokim nagrzaniu i wielogodzinnej pracy, chłonie ciepło i się ugina. Rozwiązaniem do tej pory było strefowe stosowanie włókna węglowego, bardziej odpornego na zmiany temperatur i przyjemniejszego w dotyku. Posiadającego jednak jedną wadę – po tysiącach godzin, zaczyna się w intensywnie użytkowanych miejscach przecierać, świecić. Stąd w najnowszych modelach XPS-ów włókno szklane, które ma wszystkie pozytywne cechy włókna węglowego, ale nawet po 30.000 godzin pracy nic z nim się nie dzieje, wygląda jak nowe.

Laptop 13 XPS Plus 9320

Praca w biurze – jasny wyświetlacz i ochrona wzroku

Wyświetlacz jest kluczowy w bardzo wielu zadaniach. Praca w biurze, mobilność, spotkania, praca na zewnątrz – we wszystkich tych sytuacjach im jaśniejszy wyświetlacz, tym wyższy komfort pracy. Wygodnie czytasz ten tekst? Czy może światło i otoczenie powoduje, że ledwo możesz go dojrzeć? W laptopach z serii XPS jasność wyświetlaczy jest dwukrotnie wyższa niż w przeciętnym laptopie – XPS-y mają ją na poziomie 500 nitów, a ekran przeciętnego laptopa ma jasność na poziomie 200-300 nitów. Co nam to daje? Choćby to, że w bardzo jasno oświetlonej przestrzeni, siedząc w biurze czy pociągu blisko okna lub innego źródła światła, na przeciętnym laptopie mamy problem z czytelnością obrazu. Jasność jest kluczowa w podróży i pracy na zewnątrz. Powoduje też, że ekran jest w stanie idealnie odwzorować szerszy wachlarz kolorystyczny.

W XPS-ach wyświetlacze są w powłoce matowej (tzw. „anti-glare”), która redukuje odbicia światła. Nie każdy ekran matowy jest taki sam – zależy od tego, ile w nim producent zastosował filtrów redukujących odbicia. Linia XPS ma takich powłok redukujących odbicia światła najwięcej na rynku.

Jeśli wyświetlacz ma takich filtrów za mało, wtedy osoba na nim pracująca widzi w ekranie głównie siebie, jak w lustrze.

Ostatnie testy pokazują, że XPS-y są tu bezkonkurencyjne i redukują takie odbicia najlepiej spośród wszystkich laptopów dostępnych na rynku. 

W modelu XPS 13 9320 Plus do wyboru są aż 3 opcje ekranów. W pracy menadżera najlepiej sprawdzi się konfiguracja Full HD+ klasy IPS 500. Stworzona dla tych, którzy potrzebują wysokiej jakości panelu, zapewniającego komfort oczom nawet przez wiele godzin. Dzięki odwzorowaniu kolorów 100% sRGB oraz jasności aż 500 nitów i matowości ekranu można się tu cieszyć doskonałym obrazem nawet w wymagających warunkach oświetleniowych, tak w biurze, jak i podróży.

Laptop XPS 13 Plus 9320

Długotrwała ekspozycja na niebieskie światło, które obecne jest w laptopach czy smartfonach, ma bardzo negatywne dla nas konsekwencje. Zła jakość snu, gorsza praca mózgu, uszkodzenie wzroku (pierwszym jego objawem są obserwowane w oczach „mroczki”). Na szczęście są sposoby, żeby redukować ten szkodliwy wpływ. Dell wyposażył wszystkie wyświetlacze linii XPS w technologię Eyesafe (filtry gwarantowane certyfikatem TUV), która zatroszczy się o oczy redukując emisję szkodliwego niebieskiego światła, nie ingerując przy tym w jakość obrazu. Dzięki niej wzrok pozostanie w świetnej kondycji nawet po wielu godzinach korzystania z XPS’a.

Omawiając wyświetlacz, w przypadku Della trzeba wspomnieć o standardzie tzw. wąskich ramek, który Dell jako pierwszy zastosował w 2015 roku, wyznaczając tym samym nowe trendy dla całej branży. Od tamtej pory Dell stale ulepsza swoje wyświetlacze, które należą do najbardziej zaawansowanych na rynku. W najnowszych modelach serii XPS wąską ramkę mamy ze wszystkich 4 stron. W połączeniu z kolejnym przełomem, proporcjami 16:10, daje to zauważalnie większą powierzchnię ekranu w mniejszej obudowie. Jest to naprawdę kolosalna różnica przy wszystkich aplikacjach i programach używanych w trybie pełnoekranowym, np. podczas prezentacji. Dzięki wąskim ramkom sprzęt jest jeszcze bardziej mobilny – waży mniej, a ma większy wyświetlacz. W XPS 9320 ramki zostały pomniejszone do absolutnego minimum, a kamera zmniejszona o 50% (przy zachowaniu najwyższej jakości).Pozwoliło to zlikwidować wcięcie w ekranie, tzw. notch, utrudniające pracę na wielu programach i aplikacjach.

Podróże – mobilność i bezpieczeństwo

Laptop mobilny to laptop lekki i wytrzymały. Te cechy kluczowe są nie tylko w podróży, ale mobilni musimy być także przemieszczając się choćby z pokoju do pokoju czy biura do biura. Wyobraźmy sobie, że rozmawiając przez telefon czy trzymając kubek kawy, musimy szybko „złapać” naszego laptopa i przenieść do pokoju obok, gdzie zaczyna się spotkanie lub woła nas kolega. Za co łapiemy laptopa jedną wolną ręką? Oczywiście za prawy dolny róg. Laptop mobilny w takiej sytuacji to taki, którego dźwignięcie nie boli ręki i nie ugina obudowy, touchpadu czy klawiatury.

Nie ma mowy, żeby XPS się „uginał”. Technologia cięcia CNC zastosowana w materiałach obudowy linii XPS polega na tym, że obudowa wycinana jest z aluminium razem ze złączami (np. na zawias, płytę główną itd.). Nie składa się więc z łączonych elementów, stanowi monolit – jest trwała i solidna jak skała. Nic nie ma tu prawa się uginać. W technice CNC wycinane są wyłącznie laptopy Dell XPS i marki Apple.

Linia XPS 13 to ogromna moc i wytrzymałość, z której skorzystamy z łatwością i lekkością, gdziekolwiek się znajdziemy. Najcieńszym i najlżejszym modelem z linii XPS 13 jest laptop o oznaczeniu 9315. Zaprojektowany do życia i pracy w drodze, z baterią trzymającą nawet powyżej 12 godzin i spektakularną smukłością 13,99 mm oraz wagą 1,17 kg. Mały, lekki i wytrzymały wystarczająco, by dotrzymać kroku w drodze i w podróży.

Laptop Dell XPS 13 9315

XPS 13 Plus ma z kolei wyjątkowo potężne podzespoły, zamknięte w obudowie o smukłości niewiele ponad 15 mm i ważącej jedynie 1,24 kg. Ograniczenie liczby złączy w tym modelu pozwoliło na zwiększenie mocy oraz na wyposażenie go w bardzo wygodną klawiaturę edge-to-edge, co w połączeniu z niezwykle wysoką jasnością ekranu gwarantuje maksymalny komfort pracy zarówno przy biurku, jak i w parku czy podczas podróży pociągiem.

W kwestii bezpieczeństwa, w XPS-ach spotkamy czytnik linii papilarnych, który jest umieszczony w prawy górnym rogu – można więc włączyć/odblokować laptopa jednym skinieniem palca. Większość wyższych modeli wszystkich linii laptopów Dell ma ponadto kamerę z podczerwienią, która skanuje tęczówkę oka i w ten sposób włącza/wyłącza laptop, bez angażowania rąk (zajmuje to mniej niż sekundę, działa i przy zgaszonym świetle). To świetne rozwiązanie np. do pracy w biurze, open space, gdzie po sparowaniu laptopa i telefonu (to akurat funkcja Windows, z której warto korzystać), możemy odejść na chwilę od komputera z telefonem i automatycznie po odejściu 5 metrów laptop się blokuje (bezpieczeństwo danych). Wracając na swoje miejsce pracy, możemy zaledwie „rzucić okiem” na laptopa i błyskawicznie go odblokować.

Warto pamiętać, że wszystkie laptopy Dell posiadają aplikację Support Assist, która aktywuje się po włączeniu przycisku Start, utrzymuje komputer w idealnej kondycji i na maksymalnym poziomie swoich kluczowych parametrów – po to, żeby mówiąc wprost, laptop „nie zamulał”. Można ustawić ją na przykład tak, żeby odpalała się raz na 2 miesiące (zalecane) w wyznaczonych godzinach. Założeniem tej aplikacji jest to, że posiadacz laptopa Dell może mieć pewność, że jego sprzęt będzie każdego dnia działał tak, jakby został wyjęty prosto z pudełka.

Więcej z tej kategorii