Zasady dobrego zdjęcia w CV. Na co zwracają uwagę pracodawcy?

Powered by

„Jakim cię widzą, takim cię piszą”. Żyjemy w kulturze obrazkowej i autoprezentacja jest jednym z bardzo ważnych elementów każdego obszaru naszej aktywności, także zawodowej. To jak wyglądamy, może (stety/niestety) rozsądzić o tym, czy nasze CV zwróci uwagę rekrutera i pracodawcy. Jakie są zatem zasady dobrego zdjęcia w CV?

Konstruując swoje CV, jednym z pierwszych pytań, jakie sobie zadajemy, jest: ze zdjęciem czy bez? Kiedyś odpowiedź twierdząca byłaby oczywista, jednak obecnie wcale taka nie jest – szczególnie jeśli wysyłamy swoją ofertę do zagranicznego pracodawcy. W CV nie ma obowiązku zamieszczania zdjęcia (chyba że jest to wyraźnie napisane w ofercie pracy). Teoretycznie bowiem wygląd kandydata/kandydatki nie powinien mieć wpływu na decyzję rekrutacyjną. Prawdą jest jednak także, że dobre zdjęcie pomoże łatwiej zapamiętać twoje CV spośród innych, może także być pomocne w zdobyciu wymarzonego stanowiska – buduje wizerunek i podkreśla cechy, które są pożądane w ofercie pracy, na którą aplikujesz. Żyjemy w czasach obrazków – także rekruterzy łatwiej zwrócą uwagę na takie CV, które poza pasującym profilem zawodowym kandydata, zawiera zapadające w pamięć zdjęcie.

Według badań, profile na LinkedIn z dodanym zdjęciem mają aż 11 razy więcej wyświetleń niż te bez zdjęcia!

Zdarza się też tak, że aby ułatwić sobie pracę i przyspieszyć proces, rekruterzy odrzucają aplikacje nie zawierające zdjęć, więc tym bardziej – o ile w treści ogłoszenia nie jest wyraźnie napisane inaczej – odpowiedź na pierwsze pytanie powinna być twierdząca.

Zdjęcie w CV – profesjonalne czy amatorskie?

Jeśli decydujemy się na zamieszczenie zdjęcia w CV, na pewno musi to być zdjęcie zrobione profesjonalnie i spełniać kilka zasad, o których opowiemy poniżej.

Warto zwrócić się do profesjonalnego fotografa lub poszukać wśród znajomych osoby, która zajmuje się profesjonalnie fotografią. Zdjęcie musi być dobrze doświetlone, wykonane dobrym sprzętem – amatorskie, źle wykadrowane i niedoświetlone zdjęcie będzie świadczyć o naszym braku profesjonalizmu i może nam wręcz zaszkodzić, zamiast pomóc.

Do zdjęcia ubierz się zgodnie z dress codem pożądanym w zawodzie, do którego aspirujesz. Zbytnia nonszalancja w ubiorze źle będzie wyglądała w odpowiedzi na ofertę pracy dla programisty czy inżyniera, z kolei nadmiernie „urzędniczy” outfit źle wypadnie w kreatywnych zgłoszeniach.

Najważniejsze zasady dobrego zdjęcia do CV

  • profesjonalnie wykonane i wykadrowane zdjęcie z dobrym oświetleniem; jeśli nie masz możliwości zrobienia zdjęcia u fotografa, na pewno nie sięgaj po ponure zdjęcie z paszportu, tylko poproś znajomego/znajomą o zrobienie Ci zdjęcia telefonem, w którym jest dobrej jakości aparat. Na pewno nie zamieszczaj selfie!
  • neutralne, nierozpraszające tło; jeśli robisz bardziej amatorską sesję, postaw na jasne lub białe tło; w przypadku sesji u fotografa, możesz odbyć ją w plenerze (wtedy tło jest odpowiednio wyblurowane)
  • zadbaj o spójność graficzną dokumentu i kolorystykę zdjęcia oraz layoutu; ubiór na zdjęciu nie powinien być w zbyt krzykliwych kolorach; nie powinno mieszać się ze sobą więcej niż 3, zharmonizowanych ze sobą kolorów
  • na zdjęciu uśmiechnij się naturalnie, delikatnie – zbyt grobowa mina jest tak samo niekorzystna w odbiorze jak zdjęcie, na którym wybuchasz śmiechem 😉
  • w CV wykorzystaj takie samo zdjęcie, które masz na swoich zawodowych profilach w social mediach – dzięki temu Twój zawodowy wizerunek w sieci będzie spójny, a Twoja twarz zostanie lepiej zapamiętana
  • zdjęcie najlepiej umieścić w 1/3 górnego obszaru dokumentu, z prawej lub lewej strony; nie ma ścisłych wymogów co do rozmiaru zdjęcia, ale oczywistym jest, że nie powinno ono zajmować połowy dokumentu, ani być zbyt małe i niewyraźne. Najlepiej skorzystać z narzędzi typu https://www.canva.com/, w których po wybraniu odpowiedniego formatu (CV) i stylu dokumentu, jaki nam odpowiada, wrzucamy poszczególne części, także zdjęcie, do odpowiednich miejsc. Mamy wtedy pewność, że dokument jest dobrze zaprojektowany i nie męczymy się z dopasowywaniem elementów w Wordzie.

Jeśli nie masz pewności co do zdjęcia, którym dysponujesz, ciekawym narzędziem jest https://www.photofeeler.com/, w którym – po wybraniu odpowiedniej kategorii zdjęć – otrzymasz wyniki, jakie wrażenie robi Twoje zdjęcie.

Więcej z tej kategorii