Wpisywanie hobby w CV przez doświadczonych kandydatów nie uchodziło kiedyś za profesjonalne. Od kiedy jednak sztywne granice pomiędzy pracą a życiem zaczęły się zacierać, pracodawcy chcą poznać bliżej osobowość aplikujących o pracę. Pasje, które wyróżniają nas spośród innych, mogą okazać się bardzo przydatne w dobrze skomponowanym CV.
Jakie jednak hobby mogą okazać się pomocne przy szukaniu pracy i wyróżnić twoje CV spośród pozostałych? A co zrobić, kiedy nie mamy żadnych pasji, którym poświęcamy każdą minutę wolnego czasu?
Przede wszystkim – czym w ogóle jest hobby?
Hobby to czynność, działanie, któremu poświęcamy czas wolny i praktykujemy je (w miarę) regularnie. Możemy robić to jedynie dla własnej przyjemności, ale hobby może być także źródłem naszego dodatkowego dochodu. Kluczowe jest to, że jest to nasza pasja, o której potrafimy ciekawie opowiedzieć i której poświęcamy sporą część naszego czasu. Hobby nie będzie np. malarstwo, na którego zajęcia zapisałam się kilka razy, a potem mi się znudziło i przerzuciłam się na taniec.
W języku polskim na „hobby” mówimy „zainteresowania”, ale trzeba wiedzieć, że prawdziwe hobby to czynność, którą wykonujemy często i regularnie. „Zainteresowanie” może więc być trochę mylące – można interesować się czymś od czasu do czasu (np. przeczytać 3 książki o historii sztuki starożytnej), ale prawdziwe hobby wyróżnia się tym, że zgłębiamy je od różnych stron i zajmujemy się nim regularnie (np. podróżujemy zwiedzając zabytki antyczne, należymy do grupy pasjonatów starożytności, śledzimy konta archeologiczne, czytamy strony i czasopisma o sztuce etc.).
Adekwatne hobby może spowodować, że w oczach rekrutera staniemy się osobą bardziej pasującą do danej pracy. Nie znaczy to, że mamy je zmyślić, żeby pasować do oferty, bo kłamstwo ma krótkie nogi. 😉
Klucz w tym, żeby spojrzeć na swoje zainteresowania z dystansu, przyjrzeć się im mając z tyłu głowy świadomość, do jakiego miejsca i do jakiej pracy aplikujemy.
Problem z hobby jest taki, że jego wartość jest dosyć subiektywna. Rekruterzy na pewno zwrócą uwagę na takie zainteresowania, które w ich opinii okażą się adekwatne do pracy, o jaką się ubiegamy i/lub pokażą z interesującej strony naszą osobowość.
Gdzie zamieścić informację o hobby?
Na pewno nie na samym początku CV, gdzie przedstawiamy swoje wykształcenie, doświadczenie zawodowe, umiejętności. Miejsce na zainteresowania jest na końcu CV, gdzie prezentujemy siebie od bardziej osobistej strony. Jedna, dwie linijki o hobby albo ich hasłowe, ciekawie sfomułowane wylistowanie są wystarczające. Jeśli w ramach naszego hobby możemy pochwalić się jakimś osiągnięciem (np. nagroda, wyróżnienie, przeprowadzona z sukcesem akcja społeczna etc.), oczywiście wymieńmy je.
Skuteczne portfolio – jak wyróżnić się w procesie rekrutacyjnym?
Jak pisać o hobby?
Unikajmy ogólników, jak np. literatura, podróże, sport. Niestety nadal wiele osób w ten sposób „odhacza” temat hobby w CV, sprawiając, że wypadają sztampowo, nieinteresująco. Napisanie, że interesuję się filmem to banał. Dodajmy coś, co wyróżni naszą pasję i pokaże nas z ciekawszej strony, łatwiejszej do zapamiętania i otwierającej furtkę do dalszej rozmowy (np. literatura francuska, klasyka kina polskiego, podróże po Azji, wspinaczka wysokogórska).
Jeśli czujesz, że nie masz takiego hobby, które cię wyróżnia, nie masz zainteresowań, które regularnie zgłębiasz, najlepiej pomiń tę sekcję w CV – ona nie jest obowiązkowa. 🙂
Jeśli wiesz, kto będzie weryfikował Twoje CV, a potem przeprowadzał z Tobą rozmowę kwalifikacyjną, możesz sprawdzić jego/jej profil np. na Linkedin w poszukiwaniu podobnych pasji – wspomnienie w Twoim CV o zainteresowaniu, które wspólnie dzielicie, na pewno zwiększy Twoją szansę na zaproszenie na spotkanie.
Poniżej podpowiadamy obszary i przykłady hobby do wpisania w CV i możliwość ich ciekawego zaprezentowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
1. Sport
Sport jest tą dziedziną, która może pokazać nas pozytywnie z wielu stron. Umiejętność gry zespołowej, silna motywacja, wytrwałość, koncentracja, efektywność – to cechy kluczowe zarówno w sporcie, jak i pracy.
Gry zespołowe jak piła nożna czy siatkówka uczą współpracy, indywidualnego wysiłku dla osiągnięcia wspólnego celu. Sporty indywidualne, np. pływanie, bieganie, kształtują wytrwałość i silną wolę. Joga, pilates czy tai-chi pozwalają z sukcesem praktykować w życiu i pracy mindfullness, pomagają zachować spokój i równowagę w stresujących sytuacjach. Sporty ekstremalne wyrabiają umiejętność oceny swoich możliwości adekwatnie do sytuacji i warunków, podejmowania szybkich decyzji pod presją okoliczności, oceniania ryzyka. Taniec rozwija ciało i umysł, uczy współpracy (jeśli to taniec w parze lub zespołowy).
2. Sztuka
Uprawianie wielu dziedzin sztuki (taniec, muzyka) wymaga wielu godzin ćwiczeń, aby osiągnąć zamierzone efekty. Jeśli śpiewasz w chórze czy grasz w orkiestrze, jesteś dobrym team playerem. Jeśli z kolei jesteś solistą, uczysz się aktorstwa czy jesteś stand-uper’em, charakteryzuje cię błyskotliwość, opanowanie nerwów, umiejętność zjednywania sobie publiki czy szybkiego dostosowania do sytuacji. Malarstwo, pisanie to bardzo twórcze aktywności, które poza rozwojem intelektualnym, kształcą wyczucie stylu, smak. Aby tworzyć, musisz być otwarty na innych, a potem z kolei zdobyte doświadczenia i inspiracje przenieść na płótno/papier/laptopa. Fotografia to umiejętność łapania chwili i oddania jej w ciekawy sposób. Poza tym, w wielu biznesach, to po prostu bardzo przydatna, dodatkowa umiejętność.
3. Podróże
To banał, ale trzeba go powtórzyć – podróże uczą otwartości, uważności na innych, dystansu do sztywnych reguł i opinii, ale też szacunku do zasad kraju, w którym gościmy. Dość dodać, że podróżując – pod warunkiem, że tego chcemy – poznajemy inne kultury, zwyczaje, jedzenie… Nawet krótki wypad poza nasze utarte schematy i miejsca pozwala nam zmienić perspektywę, spojrzeć inaczej na sprawy, które na co dzień zaprzątają naszą głowę. Podróże po prostu są niezwykle inspirujące! Podkreślmy je w CV szczególnie kiedy aplikujemy na stanowisko w międzynarodowym zespole. Pamiętając, żeby to hobby doprecyzować i unikać banału „moje hobby to podróże”.
4. Aktywności online
Wiele biznesów, szczególnie tych, którymi zainteresowani są Uzdalnieni, dzieje się online. Dodatkowe umiejętności, jak np. prowadzenie kanału social media, bloga czy znajomość zasad SEO, są bardzo przydatne w takiej pracy. Jeśli udało ci się zebrać grono followersów na twoim profilu na Instagramie, to znaczy, że umiesz tworzyć angażujące treści, dobre zdjęcia, masz też łatwość nawiązywania i, co równie ważne, utrzymywania znajomości. Z kolei np. e-sport to dziedzina, która, tak jak sport offline, uczy mądrej rywalizacji, gry zespołowej, budowania strategii, reagowania adekwatnie do zmieniającej się sytuacji.
5. Aktywności w naturze
Bycie w naturze sprawia, że lepiej rozumiemy, iż nie wszystko zależy od nas, że musimy wykazać się elastycznością do sytuacji, w której przyszło nam się znaleźć.
Przykładem aktywności w naturze jest np. wędkowanie, czyli nauka wytrwałości. Godziny czekania na ten jeden moment, który jeśli przegapimy lub zrobimy jeden zły ruch, może już się długo nie powtórzyć. Brzmi jak wiele sytuacji w życiu zawodowym.
Ogrodnictwo, uprawa działki wymagają wielu miesięcy przygotowań, zgłębiania tajników uprawy różnych gatunków roślin, walki z przeciwnościami losu. Wytrwałość, nastawienie na detal to cechy dobrego działkowicza i pracownika 🙂 Spacerowanie czy rower wydają się banalne, ale wystarczy, że je trochę doprecyzujemy – np. wycieczki szlakiem architektury drewnianej, po parkach narodowych czy ogrodach botanicznych – a już są czymś, co nas wyróżnia i co może być interesującym punktem rozmowy.
6. Wolontariat
Wszelka działalność wolontariacka i społeczna jest warta wymienienia w CV – nieważne, czy w ramach sąsiedzkiej grupy wsparcia, fundacji czy dużej organizacji charytatywnej. Przebywając z innymi, pomagając samodzielnie lub w zespole uczymy się kooperacji, uważności na innych, słuchania ich potrzeb i umiejętności reagowania na nie. Wolontariat to też szybkie znajdowanie rozwiązań do pojawiających się coraz to nowych wyzwań.
Nietuzinkowa pasja, coś, co cię wyróżnia i czemu poświęcasz swój wolny czas, może przykuć uwagę rekrutera. Wspomnienie o hobby podczas rozmowy kwalifikacyjnej skraca dystans i przenosi rozmowę na głębszy poziom. Pokazuje cię jako osobę, a nie wyłącznie kandydata na dane stanowisko. Pamiętaj jednak, że zamieszczenie hobby w CV powoduje, że musi to być twoja prawdziwa pasja, o której potrafisz przekonująco opowiedzieć. Dobrze przemyślane, może także wzmocnić twoją pozycję jako kandydata właściwego na wymarzone stanowisko. Jeśli zdecydujesz się wspomnieć o swoim hobby w CV, styl, w jakim o tym napiszesz, może być równie ważny jak sama treść. Punktory są w porządku, ale nie powinny być używane jako sposób na wylistowanie wszystkich twoich zainteresowań bez podania kontekstu. Najskuteczniejsze CV zawierają takie hobby, które potwierdzają wszystko to, co rekruter przeczytał w Twoim życiorysie wcześniej.