„Dążymy do tego, żeby być superjednostką - Zulu Kuki”

Powered by

W drugim odcinku Projektowania 2.0 zapraszamy do wysłuchania niezwykle inspirującej rozmowy na temat mody w przestrzeni digital, łączenia różnych światów i technologii w poszukiwaniu świeżych pomysłów i nieoczywistej estetyki streetwear’owej. Zulu Kuki, jeden z najciekawszych projektantów w naszym kraju opowie Marcie Kowalskiej o początkach swojej twórczości oraz zdradzi tajniki pracy nad projektami.

Łukasz Pączkowski szerzej znany jako Zulu Kuki to uosobienie kreatywności i konsekwencji w dążeniu do wypracowania własnej estetyki. Tancerz, fotograf, projektant mody streetwear’owej, założyciel agencji kreatywnej, twórca personalizowanego obuwia, pasjonat nowych technologii. Nawet te wszystkie rzeczowniki nie opisują w pełni tego twórcy i nie wyczerpują tematu jego aktywności. Prace Zulu Kuki oraz projektowe kolaboracje możecie obejrzeć na profilu instagramowym.

Artystyczna droga Łukasza zaczęła się od tańca. Jak sam podkreśla jest samoukiem, bardziej zależało mu na zgranej ekipie streetdance’owej niż konkretnych szkoleniach i dyplomach. Wraz z nabywaniem doświadczenia w tańcu zrodziła się potrzeba by wyrażać się nie tylko przez ruchy i muzykę, ale także przez ubrania. Zulu Kuki wspomina, że zauważył wtedy, jak ciężar i gramatura materiału, z jakiego wykonane jest ubranie, wpływa na ruchy i efekt w tańcu. Aby stworzyć niepowtarzalne stylizacje na zawody zaczynał od szukania oryginalnych ciuchów w sklepach z używaną odzieżą. Polował na „perełki”. Jeżeli znalezione rzeczy z drugiej ręki nie były w dobrym stanie przerabiał je i tym sposobem zaczął otwierać się na projektowanie i kształtowanie swoich zdolności manualnych.

Potem przyszła praca u polskiego giganta modowego, która pozwoliła mu poznać świat produkcji odzieży w skali przemysłowej. Jak wskazuje to doświadczenie było niezbędne do dalszego rozwoju i pokazało mu szereg zależności, które potem zaowocowały w dalszej pracy.  Zulu Kuki zwraca uwagę, że jednym z największych wyzwań, z którym przyszło mu się wtedy zmierzyć było rozgraniczenie pomiędzy projektowaniem dla siebie a projektowaniem dla masowego klienta. To zupełnie inna sprawa. „Wiedza o tym okazała się dla mnie bezcenna.” – mowi.

Foto: Zulu Kuki

Zapytany o to, jak zacząć w branży lub co poradziłby każdemu kto chciałby zająć się projektowaniem streetwear’u odpowiada: „Ważne, że jeżeli wchodzi się w nową dziedzinę lub nową technologię, by nauczyć się samemu nią posługiwać. To kluczowe, by wiedzieć co jest możliwe do zrobienia za pomocą tego narzędzia”. To pomaga w sprawnej komunikacji z podwykonawcami, ocenie możliwości oraz odpowiedzi na podstawowe pytanie: czy dana prośba jest możliwa do wykonania.

Łukasz podkreśla jeszcze jeden, znaczący w jego ocenie moment w drodze twórczej. To umiejętność płynnego przechodzenia między pracą analogową a cyfrową. „Poza tym, że umiałem wytłumaczyć krawcowej, co chce osiągnąć, to potrafiłem to narysować w 3 czy 4 rzutach w wersji cyfrowej”. To nie tylko niesamowicie ułatwia pracę ale i rozwija możliwości.

Zulu Kuki to twórca interdyscyplinarny, który płynnie porusza się po bardzo wielu dziedzinach sztuki i projektowania. Od wielu lat zajmuje się również fotografią i pasjonuje modą digitalową. Połączył te dwa światy w jednym ze swoich niedawnych projektów, o których opowiedział Marcie.

Wspólnie snują też wizję przyszłości. Czy moda tradycyjna zostanie zastąpiona przez swój cyfrowy odpowiedniki? Być może ciuchy digitalowe staną się odpowiedzią na potrzeby influencerów, którzy kupują ubrania tylko po to, by zrobić sobie w nich zdjęcie i nigdy ponownie ich nie założyć. Może dzięki cyfrowym ubraniom przestaną kupować realne modele. Zulu Kuki do tego typu koncepcji podchodzi raczej sceptycznie. Podkreśla jednak, że przestrzeń gamingowa będzie tą, którą tradycyjne marki modowe w ramach kooperacji będą intensywnie rozwijać i eksplorować.

Co jeszcze rysuje przed nami przyszłość? Jak prawa autorskie mają się do prac i projektów tworzonych za pośrednictwem sztucznej inteligencji? Jak poruszać się w przestrzeni digital by nie przespać najważniejszych trendów? Oraz co można zrobić, ze zmielonych, starych butów? Te i wiele innych wątków poznasz oglądając ten zajmujący i naszpikowany wiedzą wywiad.

Słuchaj również w formie podcastu na Spotify

Więcej z tej kategorii