Laptop 2w1, laptop hybrydowy. Wyjaśniamy, którym twórcom może przydać się ta funkcja

8.08.22
Powered by

W pracy projektanta, grafika, designera i – najogólniej rzecz ujmując – twórcy, kluczowa jest kreatywność, swoboda, dobre rzemiosło i perfekcja. Tym zadaniom i wyzwaniom powinien też odpowiadać laptop, który jest przedłużeniem ręki i umysłu twórcy. Świetnie w tej roli sprawdzi się model 2w1, najbardziej kreatywny ze wszystkich laptopów.

Laptop konwertowalny, laptop hybrydowy czy laptop 2w1 (to wszystko synonimy) to idealne narzędzie pracy i rozrywki dla wszystkich zawodów kreatywnych i twórców, którzy chcą łapać swoje pomysły i od razu przelewać je na ekran. W najnowszym Dell 9310 2w1 z linii XPS możesz to zrobić z każdego miejsca i w każdej pozycji – palcem, na klawiaturze czy ultra dokładnym rysikiem, którym możesz bez ograniczeń kreślić, pisać, rysować i planować.

100% więcej pikseli, idealne odwzorowanie kolorów

Model XPS 9310 2w1 wyposażono w niezwykły wyświetlacz z certyfikatem HDR 400 obsługujący ponad 16 milionów kolorów odznaczających się niespotykaną wcześniej głębią i wymiarem. Opcjonalny ekran 4K Ultra HD+ (3840 × 2400) zapewnia jeszcze precyzyjniejsze odwzorowanie szczegółów i ostrość obrazu. Wyświetlacz 4K ma w tej samej przekątnej aż o 100% więcej pikseli niż Full HD! Jest to ekran oparty o panel IPS – idealny dla fotografa, grafika, designera, youtubera, twórcy internetowego i każdego, komu zależy na tym, żeby obraz wyświetlany na ekranie miał kolory jak najbliższe realnym. Bez podbicia, za to z idealnym odwzorowaniem. Ma on 100% pokrycia w palecie Adobe RGB, co jest kluczowe dla osób pracujących z kolorami. Obróbka zdjęć, video, grafika, obróbka materiałów na youtube, nagrywanie dronem etc. możliwe są tu w rozdzielczości 4K, na 13-calowym ekranie.

Matryca stosowana w panelu Adobe RGB w linii XPS to matryca marki Sharp, wykonana w technologii IGZO charakteryzującej się superwysoką rozdzielczością i wyrazistością obrazu. Zapewnia to obrazy o bardzo dużej liczbie szczegółów – do czterech razy większej w porównaniu z konwencjonalnymi panelami Full HD (1080p). Matryce te mają też bardzo wysoką czułość na dotyk: w porównaniu z konwencjonalnymi panelami LCD, ekrany IGZO mają znacznie zredukowany poziom szumów powstałych w wyniku dotyku. Umożliwia to szybkie, łatwe i bardziej zbliżone do naturalnego pisanie odręczne, a także zapewnia uzyskiwanie gładszych linii. Jeśli więc chcemy na naszym ekranie swobodnie, gładko i perfekcyjnie szkicować, rysować i pisać, matryca IGZO od Sharp w konwertowalnym XPS 9310 będzie najlepszym rozwiązaniem. 

Dzięki pokryciu 90% przestrzeni barw DCI P3, kolory wyświetlane na ekranie są nasycone, a współczynnik kontrastu na poziomie 1500:1 doskonale oddaje zarówno najjaśniejsze, jak i najciemniejsze, głęboko czarne odcienie. Jasność wynosząca 500 nitów, czyli 2 razy więcej niż w przeciętnym laptopie, zapewnia większą czytelność obrazu zarówno w jasnym pomieszczeniu, jak i na zewnątrz, zaś powłoka antyrefleksyjna redukuje uciążliwe odblaski i refleksy na ekranie. Laptopa możesz więc zabrać ze sobą w podróż, do parku czy samolotu i nie mieć kłopotu z czytelnością.

Aktywny rysik Dell Premium, przytwierdzany magnetycznie do obudowy, wyróżnia się bardzo wysoką czułością (4096 stopni nacisku), funkcją odchylania umożliwiającą szczegółowe cieniowanie przy rysowaniu i małym opóźnieniem, które gwarantuje naturalność pisania. Można więc na nim z łatwością pisać, rysować, bazgrać i notować, a po skończonej pracy, przyczepić pióro do obudowy.

Bez ramek, bez ograniczeń

Przełomowymi innowacjami Dell zastosowanymi w wyświetlaczach, za którymi poszły potem inne marki, jest tzw. standard wąskich ramek orazformat 16:10. Oznacza to w praktyce o 7% lepszy stosunek powierzchni ekranu do całego korpusu laptopa, a to z kolei zapewnia więcej miejsca do pracy oraz szersze pole widzenia: od krawędzi do krawędzi (edge-to-edge).

W najnowszych modelach serii XPS wąską ramkę mamy ze wszystkich 4 stron. W połączeniu z proporcjami 16:10, daje to zauważalnie większą powierzchnię ekranu w mniejszej obudowie. Jest to naprawdę kolosalna różnica przy wszystkich aplikacjach i programach używanych w trybie pełnoekranowym. Dzięki wąskim ramkom sprzęt jest jeszcze bardziej mobilny – waży mniej, a ma większy wyświetlacz. Ekran nie ma też wcięcia na kamerę, tzw. notch’a, utrudniającego pracę na wielu programach i aplikacjach. A kamera jest tu niebagatelnie lepsza – w nowym 4-częściowym obiektywie o średnicy zaledwie 2,25mm zastosowano więcej elementów niż w typowej kamerze internetowej, dzięki czemu jakość i ostrość obrazu są znacznie wyższe, nawet przy słabym oświetleniu.

Przy wyświetlaczu wspomnieć należy koniecznie o problemie niebieskiego światła – długotrwała ekspozycja na ten rodzaj światła, obecny w laptopach czy smartfonach, ma bardzo negatywne dla nas konsekwencje. Zła jakość snu, gorsza praca mózgu, uszkodzenie wzroku (pierwszym jego objawem są obserwowane w oczach „mroczki”). Na szczęście są sposoby, żeby redukować ten szkodliwy wpływ. Dell wyposażył wszystkie wyświetlacze linii XPS w technologię Eyesafe (filtry gwarantowane certyfikatem TUV), która zatroszczy się o oczy redukując emisję szkodliwego niebieskiego światła, nie ingerując przy tym w jakość obrazu. Dzięki niej wzrok pozostanie w świetnej kondycji nawet po wielu godzinach korzystania z XPS’a. Zwykłe filtry niebieskiego światła nie są tak skuteczne i bardzo znacząco zmieniają kolory na ekranie, co jest kluczowe w pracy twórcy – grafika, projektanta, fotografa itp.

Mobilna kreatywność

Laptop mobilny to laptop długo pracujący na baterii, lekki, chłodny i wydajny. W najnowszym XPS-ie 2w1 wydajność idzie w parze z mobilnością. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz jej do pracy, a może grania czy oglądania seriali, bateria jest tu na tyle pojemna i wydajna, że możesz czuć się swobodnie i komfortowo.

W opcji z najlepszym panelem Ultra HD+ baterii wystarcza na ponad 10h korzystania z aplikacji biurowych lub nawet 7,5h oglądania Netflixa. W konfiguracji zaś z ekranem Full HD+, XPS 2w1 może wytrzymać bez ładowania analogicznie aż 17h i 11h.

Lekkość i styl wyjątkowo smukłej obudowy XPS-a 13 wymagały przełomowego podejścia do konstrukcji systemu chłodzenia. Dwa odrębne wentylatory, dwie wewnętrzne komory parowe oraz ukryte otwory odprowadzające ciepło pozwoliły zwiększyć powierzchnię chłodzenia, zapewniając lepszą wydajność laptopa. Możesz mieć więc pewność, że hybrydowy 9310 nie będzie „zamulał”, grzał się i sprawiał przez to, że stracisz wenę.

Pomoże w tym także zaawansowana technologia Wi-Fi 6 i karta sieciowa Killer AX1650, która jest prawie trzykrotnie szybsza niż rozwiązania poprzedniej generacji. To ogromne ułatwienie kreatywnej pracy zdalnej – taka konfiguracja pozwala na priorytetowe przesyłanie strumieniowe transmisji wideo, komunikacji i gier w systemie, co w praktyce oznacza super szybkie i płynne korzystanie z Internetu i przesyłu/odbioru danych.

Optymalna moc i nieograniczony ekosystem

XPS 2w1 jest pierwszym systemem wykorzystującym technologię Dell Power Manager z funkcją Adaptive Performance. Jaka korzyść kryje się za tymi nazwami? Dzięki nowemu silnikowi predykcyjnemu i adaptacyjnemu, laptop aktywnie dostosowuje wydajność procesora do konkretnych obciążeń roboczych. Dzięki temu oszczędzasz moc przy mało obciążających aktywnościach i masz jej więcej, kiedy potrzebujesz. To świetny deal, umożliwiający niczym nieograniczone – a już na pewno nie sprzętem – tworzenie. 

XPS 2w1 to laptop super mobilny, ale jeśli tego potrzebujesz, może być też niemałym centrum dowodzenia. Dzięki technologii Thunderbolt 4 z obsługą zasilania i złączem DisplayPort, można tu dodać i połączyć w całość różne urządzenia peryferyjne Dell, takie jak np. stacja dokująca, monitor, klawiatura, budując dzięki temu spersonalizowane pod własne potrzeby (domowe) biuro. Korzystając zaś z funkcji Dell Mobile Connect bez trudu sparujesz swojego XPS-a ze smartfonem, aby dzwonić, pisać SMS-y, odbierać powiadomienia, a nawet wyświetlać zawartość telefonu na komputerze.

W XPS-ach spotkamy czytnik linii papilarnych, który jest umieszczony w prawy górnym rogu – można więc włączyć/odblokować laptopa jednym skinieniem palca. Hybrydowy 9310 ma ponadto kamerę z podczerwienią, która skanuje tęczówkę oka i w ten sposób włącza/wyłącza laptop, bez angażowania rąk (zajmuje to mniej niż sekundę, działa i przy zgaszonym świetle). To świetne rozwiązanie np. do pracy w biurze, open space, gdzie po sparowaniu laptopa i telefonu (to akurat funkcja Windows, z której warto korzystać), możemy odejść na chwilę od komputera z telefonem i automatycznie po odejściu 5 metrów laptop się blokuje (bezpieczeństwo danych). Wracając na swoje miejsce pracy, możemy zaledwie „rzucić okiem” na laptopa i błyskawicznie go odblokować. A gdy mowa o natychmiastowej gotowości do pracy, Dell ma się czym tu pochwalić: wbudowany czujnik pokrywy umożliwia rozruch w ciągu milisekund po otwarciu, bez względu na początkowy stan zasilania.

Bardzo przydatną we wszystkich laptopach Dell aplikacją jest Support Assist, która aktywuje się po włączeniu przycisku Start, utrzymuje komputer w idealnej kondycji i na maksymalnym poziomie swoich kluczowych parametrów – po to, żeby mówiąc wprost, laptop „nie zamulał”. Można ustawić ją na przykład tak, żeby odpalała się raz na 2 miesiące (zalecane) w wyznaczonych godzinach. Założeniem tej aplikacji jest to, że posiadacz laptopa Dell może mieć pewność, że jego sprzęt będzie każdego dnia działał tak, jakby został wyjęty prosto z pudełka.

Minimalistyczny design, super trwałe materiały

Seria XPS jest dopracowana w każdym calu i skrojona na miarę współczesnego twórcy – minimalistyczna i z charakterem. Obrabiana maszynowo obudowa ze szlifowanego aluminium w kolorze platynowo srebrnym zyskała połyskliwe, podwójnie anodowane krawędzie boczne, podkreślające nieskazitelne wykończenie notebooka oraz zapobiegające zarysowaniu podczas korzystania ze złączy.

W zależności od gustu, możesz wybrać model z wykończeniem wnętrza w kolorze arktycznej bieli lub głębokiej czerni. Czarne wykończenie to zainspirowane przemysłem kosmicznym włókno węglowe, charakteryzujące się maksymalną wytrzymałością przy minimalnej masie. Wersja biała bazuje na włóknie szklanym, specjalnie stworzonym dla marki Dell, aby było odporne na promieniowanie UV oraz powstawanie smug czy odbarwień.

Obudowa laptopa XPS 13 2w1 jest wycinana z jednego bloku aluminium i stanowi trwały monolit, dzięki czemu jest twarda niczym skała. Solidny, a przy tym elegancki ekran, zabezpieczony szkłem Corning Gorilla Glass 6 jest odporny na zarysowania czy uszkodzenia, na przykład spowodowane upuszczeniem. To kolejny niezwykle istotny plus do mobilności hybrydowej wersji 9310. Dodatkowo, konstrukcja zawiasów o zmiennym momencie obrotowym ułatwia otwieranie tego modelu XPS-a jedną ręką oraz poprawia stabilność jego konstrukcji, również w ruchu i podczas obsługi ekranu dotykowego.

Najmniejszy 13-calowy notebook, najlepsza wydajność

Hybrydowy XPS 9310 wyznacza nowe trendy w rozwoju urządzeń 2w1. Będąc najmniejszym (wysokość 14,35 mm, szerokość 297 mm, głębokość 207 mm oraz waga 1,32 kg) 13-calowym notebookiem tego typu w ofercie Dell, zapewnia jednocześnie 2,5-krotnie wyższą wydajność w porównaniu z poprzednią generacją. W mniejszej o 8% obudowie kryje się potężna moc, napędzana procesorami Intel Core 11., najszybszej i najinteligentniejszej generacji. Sprzęt z naklejką certyfikatu Intel EVO (więcej o certyfikacie w artykule: https://uzdalnieni.pl/intel-evo-krok-w-evolucji-laptopow/) musi spełniać najbardziej wyśrubowane normy, które przekładają się w praktyce na płynną, niezawodną i bardzo szybką pracę.

Dostępny z Windows 10 Home lub Windows 10 Pro, XPS 13 2w1 gwarantuje optymalne połączenie dobrze znanych każdemu użytkownikowi Windowsa funkcji i aplikacji z nowymi, ułatwiającymi kreatywną pracę ulepszeniami.

Więcej z tej kategorii