Wyświetlacze OLED z technologią Dolby Vision – spektakularna głębia kolorów

29.08.22
Powered by

Ekrany OLED w połączeniu z technologią Dolby Vision są bezkonkurencyjne. Głębia czerni, stopień jasności i nasycenie barw są tu doprowadzone do perfekcji, którą docenią twórcy i wszyscy ci, którym zależy na najwyższej jakości rozrywce.

Rozwinięcie skrótu OLED to „Organic Light Emitting Diode”, co oznacza organiczną diodę elektroluminescencyjną. Ekran OLED to wyświetlacz zbudowany z takich właśnie diod. Składa się z kilkudziesięciu ekstremalnie cienkich warstw materiałów organicznych, które świecą pod wpływem prądu elektrycznego. Panel sam więc wytwarza światło, stąd tego rodzaju wyświetlacz nazywany jest „emisyjnym” lub „samoemisyjnym” (podobnie jak wyświetlacze plazmowe).

Kolory jak w kinie

Od strony użytkowej i wizualnej to, co najbardziej wyróżnia ekrany OLED spośród innych technologii stosowanych w laptopach, to perfekcyjne 100% pokrycie barw w palecie DCI-P3 (zwanej „kinową”). Przekłada się to na bardziej realistyczne i nasycone kolory wyświetlane na ekranie, głębię czerni nie do osiągnięcia w innych technologiach, a także bogactwo cieni. Wyświetlacze typu OLED perfekcyjnie odwzorowują czernie, gdyż są w stanie wyłączyć piksele w momencie wyświetlania ciemnych scen. To z kolei przekłada się na zawsze idealny obraz nawet w najczarniejszych scenach.

Dla kogo taki wyświetlacz będzie „game changerem”? Na pewno dla tych, którzy cenią sobie rozrywkę na najwyższym estetycznym poziomie. OLED zawsze oferuje takie samo pokrycie w palecie barw, bez względu na poziom jasności, podczas gdy w przypadku ekranów LCD pokrycie kolorów jest obniżane współmiernie do obniżania poziomu jasności. Wyświetlacz OLED w połączeniu z paletą DCIP3, nazywaną też „paletą z Hollywood”, pozwala wyświetlać nasz ulubiony film czy serial dokładnie tak jak wymyślił go sobie reżyser, ustawiając swoje super czułe i perfekcyjne kamery za kilkaset tysięcy dolarów. Mamy tu bardzo dużą rozdzielczość (panele OLED mają ją na poziomie 3,5K) i najwyższej jakości obraz.

Dla kogo wyświetlacz OLED?

OLED sprawdzi się też profesjonalistom, menedżerom, freelancerom, dla których liczy się najwyższa jakość prezentacji, a także zawodom kreatywnym, reżyserom, grafikom, projektantom, fotografom pracującym z kolorami. Trzeba jednak pamiętać, że OLED „podbija” kolory, aby były jak najbardziej żywe i spektakularne, jeśli więc zależy nam na realizmie barw bez podbicia, musimy sięgnąć po inne rozwiązanie (np. wyświetlacz UHD i panel IPS).

Ekran OLED nie jest najlepszym wyborem z możliwych, jeśli twoim marzeniem jest praca na leżaku na plaży. Jest po prostu błyszczący – dzięki temu wyświetla spektakularne kolory, jednak tym samym ma wyższy poziom odbicia. Na plażę czy ławkę w parku nie nadaje się zresztą większość laptopów i notebooków z ekranem dotykowym, bo są pokryte specjalną warstwą umożliwiającą obsługę dotykiem. Jeśli chcemy korzystać ze swojego komputera na zewnątrz, powinniśmy wybrać ekrany matowe, które także mogą być w super jakości UHD (Ultra HD). Pamiętajmy przy tym, że oznaczenie „anti-reflect” to nie to samo co „anti-glare” i jeśli szukamy mobilnego sprzętu do pracy na zewnątrz, powinniśmy brać pod uwagę opcję „anti-glare”.

Foto: Dell XPS Plus 9320

W linii Dell XPS ekran OLED mają najwyższej klasy modele XPS Plus. W zależności od naszych potrzeb i preferencji, możemy wybierać spośród kilku konfiguracji wyświetlaczy.

  • Pierwsza z nich to wyświetlacz Full HD+ klasy IPS 500. Doskonale sprawdzi się on u mobilnych użytkowników, których priorytetem nie jest praca z kolorami i spektakularna głębia barw, ale nadal potrzebują bardzo wysokiej jakości panelu. Dzięki odwzorowaniu kolorów 100% sRGB oraz jasności aż 500 nitów i matowości ekranu (anti-glare), możemy cieszyć się doskonałym obrazem nawet w wymagających warunkach oświetleniowych.
  • Druga opcja to dotykowy ekran OLED 3.5K o jasności 400 nitów pokryty wytrzymałym szkłem Gorilla Glass 7. Ten wyświetlacz to najlepszy wybór dla tych, którzy chcą mieć idealne, pełne życia i głębi barwy. Czarne czernie, białe biele. Dzięki 100% pokryciu palety DCI-P3 oraz technologii DisplayHDR 500 mamy tu pewność, że obraz wyświetlany na naszym XPS-ie będzie spektakularny. Dodatkowo, pomimo zastosowania panelu dotykowego, jego poziom odbicia światła to zaledwie 0,3%, co pozwala na doznania bardzo zbliżone do ekranu w pełni matowego, może więc być także opcją do wzięcia pod uwagę dla użytkowników mobilnych.
  • Jeżeli najważniejsza jest dla ciebie rozdzielczość, wybierz trzecią opcję, czyli dotykowy wyświetlacz z oszałamiającym UHD+. Jasność 500 nitów w połączeniu z technologią DisplayHDR 400 i odwzorowaniem barw na poziomie 90% DCI-P3 pozwolą na uzyskanie niesamowicie ostrego obrazu w fenomenalnej jakości. Ta opcja również posiada poziom odbicia 0,3%, dając te same korzyści jak w wersji 3.5K.

Dolby Vision – co oferuje ta technologia?

Dell wyposażył swoje wyświetlacze w linii XPS w technologię Dolby Vision, która sprawia, że wyświetlane kolory są niezrównanej jakości. Jasne obszary dzięki tej technologii są nawet 40-krotnie jaśniejsze, a czernie nawet 10-krotnie ciemniejsze.

Dolby Vision to nazwa własna stworzona przez firmę Dolby, która jako pierwsza wykorzystała technologię HDR (High Dynamic Range) pozwalającą uzyskać lepszą dokładność kolorów, głębszy kontrast i wyższą jasność treści wideo i obrazów. Zastrzeżona technologia Dolby Vision — wizualny odpowiednik Dolby Atmos — była pierwszym zaawansowanym formatem HDR, który trafił na rynek.

W przeciwieństwie do niektórych konkurencyjnych formatów, Dolby Vision to kompletne rozwiązanie, które obejmuje wszystko: od tworzenia, przez dystrybucję, po odtwarzanie. W praktyce polega na tym, że dynamiczne metadane dla poszczególnych scen informują ekran wyposażony w technologię Dolby Vision, jak najlepiej przedstawić obraz. A ponieważ ekran może obsługiwać treści Dolby Vision, może interpretować te metadane najlepiej, jak potrafi. Dolby Vision może działać z rozdzielczością do 8K, jasnością do 10 000 nitów i 12-bitowym kolorem. Ponieważ te specyfikacje nie są jeszcze dostępne w żadnej elektronice użytkowej, Dolby Vision wyprzedza swój czas i powinien nadążyć za postępami technologicznymi obecnymi w wyświetlaczach w dającej się przewidzieć przyszłości.

Tylko najwyższej klasy linie laptopów obecnych na rynku mają wyświetlacze z wbudowaną technologią Dolby Vision, a jedną z nich jest linia XPS od Della.

Więcej z tej kategorii